Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Pecka - historický klenot Podkrkonoší

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Pecka - historický klenot Podkrkonoší

Zřícenina hradu Pecka - historický klenot Podkrkonoší
  • Trasa výletu: prohlídka zříceniny hradu Pecka
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Zřícenina hradu Pecka je považována klenotem Podkrkonoší, v jehož středu se nalézá. Je z ní překrásný výhled na pohoří Krkonoše, na zříceniny hradů Kumburk a Bradlec u města Nová Paka a na nejvyšší horu celého Podkrkonoší - Zvičinu. Hrad Pecka se nachází v obci Pecka nedaleko Nové Paky. Od parkoviště, které je na okraji obce, jdeme cca 500 metrů do mírného kopce (viz přiložená mapa).

Prohlídkové trasy

Původně gotický hrad byl v druhé polovině 16. století rodem Škopků z Bílých Otradovic přestavěn na renesanční zámek. Největší rozkvět pro Pecku znamenal pobyt Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic na počátku 17. století, s jehož životem se seznámíme v historické prohlídce trasy A. Při ní se podíváme do jeho pracovny či obrazárny. Prohlídka vede též do rytířského sálu a v závěru do černé kuchyně s funkčním renesančním krbem. Zajímavostí této návštěvnické trasy je také sto let starý orchestrion, z něhož uslyšíme ukázky melodií.

Trasa B zahrnuje prohlídku s názvem Harantovské sklepy, kde zavítáme do vinného a pivního sklepa, spižíren a hodovních síní. Přiblíží se nám každodenní život na hradě za pobytu Harantovy rodiny. Součástí prohlídky je vstup do mučírny. Tato prohlídka svým interaktivním pojetím vychází vstříc i dětem.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/krkonose/412-zricenina-hradu-pecka