Výlety s dětmi

Vyhlídkový okruh z České Kamenice

Výlety s dětmi

Vyhlídkový okruh z České Kamenice

Vyhlídkový okruh z České Kamenice
  • Trasa výletu: okruh z České Kamenice přes skalní vyhlídky Jehla, Tell-Platte, Ponorka a Žába, odbočka na poutní místo Bratrské oltáře
  • Celková délka trasy: 5 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Okružní trasa tohoto pěšího výletu vede z České Kamenice přes skalní vyhlídky Jehla, Tell-Platte, Ponorka a Žába. Cca první třetina výletu při zdolávání vyhlídky Jehla je fyzicky náročnější, poté nás již čeká postupné klesání přes další vyhlídky do České Kamenice. Z okruhu si můžeme udělat kratičkou odbočku na poutní místo Bratrské oltáře.

Výstup na skalní vyhlídku Jehla

Výlet zahájíme v České Kamenici. Auto necháme na parkovišti nedaleko náměstí 28. října nebo na parkovišti na náměstí Míru v centru města. Severně od náměstí Míru se napojíme na žlutou paralelní s modrou turistickou značkou. Po 300 metrech chůze se žlutá turistická značka s modrou rozchází a pokračuje rovně, my se držíme modré turistické značky, po níž v ulici Máchova odbočíme doprava a začneme stoupat. Uličkami České Kamenice vyjdeme k lesu. Po lesní cestě dorazíme na západní úpatí kopce Jehla, kde se na rozcestí s neznačenou cestou dáme doprava a pokračujeme stále po modré. Serpentýnami vystoupáme na rozcestí s odbočkou na skalní vyhlídku Jehla, vrcholové značení nás dovede ke špičatým čedičovým skaliskům. Po upravené skalní stezce se dostaneme na vyhlídku se zábradlím, ze které máme Českou Kamenici pod sebou jako na dlani, vlevo se nabízí pěkná podívaná na Zámecký vrch se zříceninou hradu Kamenice a okolní kopce Lužických hor.

Západním a jižním směrem se skýtá pohled na Labské pískovce a České středohoří, za dobré viditelnosti dohlédneme až na vrchy Děčínský Sněžník a Milešovka. Na severozápadě dominuje Růžovský vrch v Českém Švýcarsku. Na vyhlídce je k zorientování panoramatická mapa.

Poutní místo Bratrské oltáře

Po rozhlédnutí se z vyhlídky Jehla se vrátíme na rozcestí „Jehla – vyhl., odbočka“, dáme se doprava a po chvíli stále za doprovodu modré turistické značky sestoupáme k rozcestí, kde se modrá značka sbíhá se žlutou. Obě značky souběžně vedou k cca 200 metrů vzdálenému poutnímu místu Bratrské oltáře, kam se dostaneme, když na rozcestí zabočíme doprava.

Příčina ani doba vzniku Bratrských oltářů není zcela známa. Existují domněnky, které nejsou potvrzeny.  Jisté je jen to, že ve 2. polovině 19. století sloužily Bratrské oltáře k letnímu scházení věřících z okolních farností a staly se také oblíbeným výletním cílem. Zchátralý areál byl v letech 1993 a 2011 vyčištěn a obnoven. Původní poničené předměty byly nahrazeny kopiemi. Nyní zde můžeme vidět kopii sochy sv. Jana Nepomuckého a torzo sochy sv. Antonína Paduánského, kopie obrazů dochované křížové cesty zasazené do skalních výklenků a repliku bývalého dřevěného oltáře. Nahrazena byla i původní socha Anděla smrti u skalní kaple Božího hrobu. Do výklenku ve skále byla v roce 1993 zabudována pamětní deska s reliéfem bývalého oltáře.

Skalní vyhlídky Tell-Platte, Ponorka a Žába

Po návratu na rozcestí pokračujeme v naší okružní trase. Po žluté turistické značce pozvolna klesáme kolem výklenkové skalní kaple a na další skalní vyhlídku „Tell-Platte“. Z převislého pískovcového kamene se nabízí pohled směrem k České Kamenici a Labským pískovcům. Další vyhlídka na žluté turistické značce nese název „Ponorka“. Tvoří ji tři pískovcové věže vzájemně propojené můstky, z nejvyšší z nich je pěkný pohled na vyhlídku Jehla, Zámecký vrch, kopce Českého středohoří a Českého Švýcarska. Odtud po asi 100 metrech následujeme ke skalnímu útvaru „Žába“, který obklopují příliš vzrostlé stromy, tudíž neposkytuje žádné výhledy. Všechny tři vyhlídky jsou oploceny.

Cesta po žluté turistické značce dále vede lesem na okraj města, kde projdeme kolem rybníka, místního koupaliště, venkovní posilovny a kaple Panny Marie, až dorazíme do centra České Kamenice.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/luzicke-hory/3915-vyhlidkovy-okruh-z-ceske-kamenice