Výlety s dětmi

Expozice Loutky a rodinná loutková divadla

Výlety s dětmi

Expozice Loutky a rodinná loutková divadla

Expozice Loutky a rodinná loutková divadla
  • Druh zábavy: expozice loutek
  • Doporučený věk dětí: 3+
  • Adresa: Jana Zajíce 7, Praha 7 - Bubeneč, Česká republika

Popis

Loutky a rodinná loutková divadla se představily 22. února 2017 v nové expozici, která se nalézá v letenské galerii Scarabeus v ulici Jana Zajíce 7. Exponáty pocházejí ze soukromých sbírek a divadla Říše loutek. Návštěvníci zde uvidí pozoruhodnou sbírku historických kašpárků různých velikostí a technologických řešení, někteří z nich dokonce dělali radost dětem již kolem roku 1850. Tvůrce známe pouze u některých kašpárků, například jsou jimi Josef Allesi, Mikoláš Sichrovský, Karel Šlajer, Josef Chochol a mnozí další autoři. Návštěvníky výstavy jistě potěší krásná proscénia, opony, kulisy, marionety odlišných velikostí navržené několika výtvarníky, ale také nábytek a další interiérové doplňky scény. Výstavu také doplňují loutkové divadelní hry a další dokumenty.

Tehdejší rodinná loutková divadla byla situována do měšťanských salonů a navázala na tradici šlechtických loutkových divadel. Mnohá vznikala v umělecky orientovaných rodinách s vlasteneckým a literárním cítěním. Do historie rodinných loutkových divadel se tak nesmazatelně zapsali Josef a Amálie Mánesovi, Václav Levý, Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner, Karel Štapfr, Adolf Kašpar, František Kysela a další. Návrhy loutek vytvářeli sochaři, řezbáři i malíři, například Bohuslav Sucharda, Jan Král, Karel Svolinský, Karel Štapfer. Unikátní jsou také dřevořezby marionet od významného českého sochaře Vojtěcha Suchardy, mimo jiné tento umělec vyřezal také 12 sošek apoštolů na Staroměstském orloji. Především na Suchardově velké loutce Smrtky s kosou je vidět mistrovské řezbářské umění. Spolupráce s divadlem Říše loutek není náhodná, nedaleko od galerie Scarabeus v aule školy v Korunovační ulici založil v roce 1920 toto divadlo V. Sucharda se svojí ženou a spolužačkou z UMPRUM Annou Brichtovou a dalšími divadelními nadšenci. Za své dlouhé působení v Říši loutek vytvořil ve spolupráci s manželkou Annou 350 loutek pro více než sto her. Ze stejného souboru jsou na výstavě představeny loutky zhotovené sochařem Bohumilem Koubkem. Výstava se koná na počest nedávného zařazení slovenského a českého loutkářství na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

Na výstavu loutek a rodin. loutkových divadel v Praze na Letné se dostaneme z tramvajové stanice Sparta. Součástí prohlídky expozice loutek je v Evropě unikátní Muzeum kávy. Otevřeno je celoročně. Občerstvit se můžeme v sousedící kavárenské cukrárně Alchymista.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/praha/3552-loutky-a-rodinna-loutkova-divadla