Výlety s dětmi

Cyklotrasa Praha - Okoř - Zákolany

Výlety s dětmi

Cyklotrasa Praha - Okoř - Zákolany

Cyklotrasa Praha - Okoř - Zákolany
  • Trasa výletu: z Prahy-Veleslavína přes Prahu-Vokovice, Divokou Šárku, Přední Kopaninu, Tuchoměřice, Číčovice a Okoř do Zákolan, návrat vlakem Cyklohráčkem
  • Celková délka cyklotrasy: 24 km (při návratu vlakem)
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

O víkendech od dubna do října jezdí mezi Prahou a Slaným cyklistický motoráček, tzv. Cyklohráček. V tomto výletě ho využijeme pro zpáteční cestu ze Zákolan do Prahy-Veleslavína. Výlet není náročný, čeká nás jen několik kratších stoupání, zbytek trasy je po rovině nebo z mírného kopce. Povrch cesty je různý – asfaltové cyklostezky, zpevněné i nezpevněné cesty a z menší části i vedlejší silnice, z tohoto důvodu výlet doporučujeme spíše zkušenějším cyklistům.

UPOZORNĚNÍ

V roce 2017 jezdí Cyklohráček v úseku Hostivice - Praha po jiné trase. Cyklohráček nelze využít pro dopravu do Prahy-Veleslavína!

Popis výletu

Výlet zahájíme u vlakového nádraží Praha-Veleslavín. Vedeni cyklotrasou A166 brázdíme uličkami pražských Vokovic a posléze vjedeme do Divoké Šárky. Podél Šáreckého potoka lemovaného skalními útesy nás téměř až k vodní nádrži Džbán provází asfaltová cyklostezka (A163). Těsně pod hrází nás nasměruje doprava a navede na cyklotrasu A33. Po ní projíždíme západní částí přírodního parku Šárka-Lysolaje.

Asi po 2,5 km cyklotrasa A33 opouští park a přes pole míří do Přední Kopaniny, následně lesíkem ústí do Tuchoměřic, kde končí. V Tuchoměřicích se křižuje několik cyklotras, zprvu pokračujeme rovně po cyklotrase 8100, na další křižovatce cyklistických tras navážeme vpravo na cyklotrasu 0101, která zde po chvíli jízdy končí. Záchytným bodem nám může být fotbalového hřiště, za kterým se napojujeme na zmíněnou cyklotrasu 0101. Po následující cyklotrase 0078 stoupáme k zámku a po ní jedeme dále přes Číčovice do Okoře. Tam si prohlédneme zříceninu hradu a můžeme pokračovat po cyklotrase 0077 malebným údolím Zákolanského potoka. Cestou míjíme Nový Mlýn postavený ve stylu lidového baroka, jehož vzhled si zachoval dodnes. Zdevastovaný mlýn „objevil“ v roce 1960 akademický sochař Miroslav Jirava a začal si tu postupně plnit sen sochařského ateliéru zasazeného do krajiny. Za mlýnem projedeme jedním ze dvou oblouků kamenného viaduktu postaveného v letech 1872 – 1875 italskými dělníky.

Cyklotrasa 0077 se po 4 kilometrech od Zákolanského potoka odklání a my stoupáme k národní kulturní památce - rotundě svatého Petra a Pavla a sousedící vyhlídce Budeč. Na místě se též nalézá pozůstatek stavebního půdorysu slovanského hradiště Budeč. Od rotundy v Budči sjíždíme po stejném čísle cyklotrasy do Zákolan a na vlakové zastávce „Zákolany-zastávka“ počkáme na Cyklohráček, který nás dopraví zpět do Prahy. Cestu dětem zpříjemní stolní hry a atrakce pro nejmenší, kterými je vlak vybaven. Jízdní řád a další informace o Cyklohráčku jsou zde. Pozor! V Zákolanech je také vlakové nádraží „Zákolany“, tudy Cyklohráček nejezdí!

Možností občerstvení je více, nabízíme ty, které jsme zaznamenali na trase výletu: restaurace U Drahušky - vedle fotbalového hřiště v Přední Kopanině (hotová jídla, venkovní terasa, dětské hřiště), restaurace Na Hřišti – u fotbalového hřiště v Tuchoměřicích, restaurace U Václava v Číčovicích (česká kuchyně, venkovní zahrádka), bufet na parkovišti v Okoři (rychlé občerstvení, pizza). Na západním okraji PP Šárka-Lysolaje je veřejné tábořiště (lze si něco dobrého opéci :-)).

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/okoli-prahy/3545-cyklotrasa-praha-okor-zakolany