Výlety s dětmi

Jindrova naučná stezka u Jindřichova Hradce

Výlety s dětmi

Jindrova naučná stezka u Jindřichova Hradce

Jindrova naučná stezka u Jindřichova Hradce
  • Trasa výletu: vlakem z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova, poté pěšky Jindrovou naučnou stezkou do Jindřiše a odtud vlakem zpět do Jindřichova Hradce
  • Celková délka trasy: 8 km (při návratu vlakem)
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

V následujícím výletu spojíme procházku přírodou s projížďkou vlakem, což by se mohlo líbit dětem.

Jízda parním vlakem z Jindřichova Hradce

Na výlet se vydáme vlakem z Jindřichova Hradce, parkování je možné přímo na nádraží. Místní kuriozitou jsou vyjížďky parním vlakem po jindřichohradecké úzkokolejce. Za jízdné zaplatíme sice více, ale motorákem se najezdíme ještě mockrát :-). Parní vlak má konečnou stanici v Nové Bystřici. My vystoupíme dříve, a to v Malém Ratmírově.

Zkrácená varianta výletu Jindrovou naučnou stezkou spojená s jízdou vlakem

Od nádraží v Malém Ratmírově sejdeme cca 500 metrů z kopce po silnici a vlevo v lese se napojíme na červenou turistickou značku, která vede Jindrovou naučnou stezkou při toku Hamerského potoka a tohoto značení se budeme držet až do obce Jindřiš. Naučná stezka začíná v Jindřichově Hradci a odtud je zahájeno i číslování informačních panelů (od čísla 1 do čísla 21). Protože jdeme směrem opačným, naše první zastavení je u tabule s číslem 21. Po cestě se dozvíme spousty poznatků o zdejších rostlinách, živočiších nebo např. o tzv. suťových lesích, typických pro tuto krajinu. Zábavnou formou jsou tu pro děti připraveny i různé hádanky a úkoly doplněné obrázky. Celá trasa je dlouhá 11 km. Aby ji zvládly i mladší děti, zvolili jsme úsek ve vzdálenosti 7 km. Jindrovu naučnou stezku není vhodné absolvovat s kočárkem, na odrážedle či kole, trasa vede z převážné části po méně kvalitní přírodní cestě.

Přes osadu Dvoreček, kolem Blažejova, odbočka k Vítkovu hrádku a do obce Jindřiš na vlakové nádraží

Po 2 kilometrech dorazíme do osady Dvoreček, následně procházíme lesem podél Blažejova. Na rozcestí Pod Vítkovým hrádkem můžeme odbočit a vyjít ke zřícenině Vítkův hrádek (cca 500 m).

Po případném odbočení ke zřícenině se vrátíme na hlavní cestu k rozcestníku a pokračujeme do obce Jindřiš, kde ukončíme naše putování. Přečteme si poslední informační tabuli s číslem 11. Dojdeme na nádraží a vlakem (tím, který zrovna stihneme, motorový jezdí častěji. Během cesty si pochopitelně hlídáme čas!) vyrazíme zpět do Jindřichova Hradce.

Dle času a chuti se můžeme projít po městě Jindřichově Hradci.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-cechy/343-jindrova-naucna-stezka