Výlety s dětmi

Výlet na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně

Výlety s dětmi

Výlet na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně

Výlet na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně
  • Trasa výletu: od horní stanice lanové dráhy Kouty nad Desnou na horní nádrž přečerpávající vodní elektrárny Dlouhé Stráně, návrat do Koutů lanovkou; pro kočárky upravená trasa
  • Celková délka trasy: 7 km (pěší trasa bez kočárku); 12 km (trasa pro kočárky)
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (upravená trasa)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (trasa pro kočárky)

Popis

Turistickým cílem tohoto pěšího výletu uvnitř chráněné krajinné oblasti je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která se nalézá na zploštělém vrcholu v nadmořské výšce 1350 metrů. Dlouhé Stráně se těší vysoké návštěvnosti a v roce 2005 dokonce zvítězily v internetové anketě o „div Česka“. Elektrárna pořádá celoročně exkurze pro veřejnost. Na Dlouhé Stráně se dá dostat i s jakýmkoli kočárkem, z horní stanice lanové dráhy Kouty nad Desnou sem vede asfaltová cyklotrasa (viz popis a mapa pro kočárky).

Výchozím místem výletu je náměstí v Koutech nad Desnou, kde se nachází parkoviště. Najdeme tu skluzavku a lanový skluz přes řeku Desnou. Přejdeme po můstku na druhý břeh řeky, dáme se doleva a míříme na nástupiště šestisedačkové lanovky. U horní stanice lanové dráhy Kouty nad Desnou je rozhledna u Tetřeví chaty poskytující široké výhledy do okolní krajiny Jeseníků. Rozhledna je 18 metrů vysoká a tvoří ji ocelová konstrukce s dřevěným obložením. Odtud se rozcházejí námi doporučené trasy pro rodiny s kočárkem a turisty bez kočárku, které jsou následně popsány. Po absolvování pěšího výletu se do Koutů nad Desnou vrátíme lanovkou.

TRASA BEZ KOČÁRKU

Z horní stanice lanové dráhy Kouty nad Desnou se napojíme na červenou a zelenou turistickou značku, které nás provedou po části NS Rysí skála určené dětem. Od rozcestí Tetřeví chata naučnou stezku odpustíme, držíme se pouze červené turistické značky a stoupáme až na vyhlídku na Dlouhých Stráních. Po asfaltové cestě lze obejít celou horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny. V severní části nádrže objevíme kiosek s občerstvením.

Zpět se vracíme po červené turistické značce. Od rozcestí Tetřeví chata se vpravo napojíme na zelenou turistickou značku a projdeme zbytek okružní NS Rysí skála, jejíž první část jsme šli v úvodu výletu. Na trase narazíme na oplocenou vyhlídku na Rysí skále.

TRASA S KOČÁRKEM

Lanovka z Koutů nad Desnou přepravuje i kočárky. Po výstupu z horní stanice navážeme na asfaltovou cyklotrasu (červené cyklistické značení, cyklotrasa 6155). Od rozcestí Tetřeví chata se k červenému cyklistickému značení přidá i zelené (cyklotrasa 6263). Na křižovatce cyklotras nás červená cyklistická značka opouští a my se držíme už jen zelené cyklistické značky. Pod horní nádrží se na první odbočce odpojíme od cyklotrasy 6263 na asfaltku, která ve dvou výškových úrovních spirálovitě obchází vodní nádrž. Do horní části nádrže vystoupáme po přístupové cestě, která vede ze západní strany nádrže.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jeseniky/3385-vylet-na-precerpavaci-vodni-elektrarnu-dlouhe-strane