Výlety s dětmi

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy

Výlety s dětmi

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy
  • Trasa výletu: z obce Zahrádky po naučné stezce Peklo do České Lípy, možnost využití jízdy autobusem a vlakem z České Lípy
  • Celková délka trasy: 13 km (tam a zpět); 8,5 km (při využití autobus. a vlak. spojení z České Lípy)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla (nutné přenášet)

Popis

Národní přírodní památka Peklo na Českolipsku je kaňonovitým údolím Robečského potoka. Naučná stezka Peklo mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa vede osadou Karba s ukázkou lidové architektury a údolím obestoupeným pískovcovými skalisky s vytesanými místnostmi. Velká část zamokřeného terénu je vedena po povalových chodnících. Robečský potok překlenují dřevěné můstky. Místy se vyskytují kořeny a kameny. Trasu s kočárkem bychom volili ze Zahrádek k rozcestí Údolí Peklo, poté je již cesta hůře sjízdná. Na jaře je oblast vyhledávaná pro nádherně kvetoucí koberce bledulí.

Ze Zahrádek na rozcestí Nový Dvůr v Pekle (2,5 km)

Počátečním místem našeho výletu po turisticko-naučné stezce Peklo je obec Zahrádky. Zaparkujeme u stejnojmenného zámku Zahrádky. Odtud se vydáme po červené turistické značce. Jdeme podél oploceného zámeckého parku, kde narazíme na pěkné dětské hřiště a klesneme do údolí Robečského potoka. Všimneme si prvních skalních místností, které tu za třicetileté, prusko - rakouské i druhé světové války sloužily zdejším obyvatelům jako úkryt. Podejdeme železniční viadukt z 19. století a za chvilku jsme na rozcestí Karba. Určitě nás tady zaujmou mohutné skály a chalupy částečně zasazené přímo do skal. Zabočíme vpravo a stále v doprovodu červené značky dorazíme k první lávce přes Robečský potok (rozcestí Údolí Peklo), během výletu jej překročíme celkem čtyřikrát. Cesta při toku Robečského potoka dále prochází údolím sevřeným z obou stran skalami. Ve skalách tu uvidíme další vytesané místnosti. Následující rozcestí Nový Dvůr v Pekle se nachází u pamětní desky věnované Ladislavu Lisovi, bojovníkovi za lidská práva a velkému milovníkovi zvířat, který v „Pekle" žil. Odtud je možné si z naučné stezky udělat odbočku na kozí farmu v Novém Dvoře vzdálenou asi 1 kilometr a ochutnat zde kozí sýr. Cesta je do kopce.

Z rozcestí Nový Dvůr v Pekle ke Skautské skále (2,5 km)

Od rozcestí Nový Dvůr v Pekle pokračujeme po červené po můstku přes potok. Cestou sledujeme skalní stěny a převisy. Zpestřením pro děti je trasa červené turistické značky vedená skalním tunelem. Po opuštění údolí Pekla se ocitneme na rozcestí U skautské skály. Po levé straně se rozprostírá Horní Pekelný a Dolní Pekelný rybník, které jsou dobře vidět ze Skautské skály, na níž se dá vystoupat celkem snadno zprava.

Od Skautské skály do Dubic (1,5 km)

Po případném rozhledu ze Skautské skály se dáme doleva, zanedlouho nás červená turistická značka opustí a zahýbá doprava. My po trase NS Peklo míříme zprvu lesem, pak otevřenou krajinou do Dubic ke stejnojmennému rybníku, ve kterém se můžeme v parném létě osvěžit. Tady trasa naučné stezky končí.

 

Možnost návratu autobusem a vlakem do stanice Zahrádky

Poblíž rybníka Dubice je autobusová zastávka MHD. Pokud se nechceme vracet zpět do Zahrádek stejnou cestou a rádi bychom děti ušetřili dlouhé chůze, můžeme autobusem dojet na vlakové nádraží v České Lípě. Poté se vlakem svezeme do stanice Zahrádky.

Z vlakové stanice Zahrádky do obce Zahrádky (2 km)

Odsud po silnici s modrým turistickým značením sejdeme asi 100 metrů před železniční přejezd, od něho se stočíme doleva na cestu a stále po modré se dostaneme zpět do údolí Pekla (na rozcestí Karba). Z tohoto místa už kráčíme stejnou cestou po červené, po níž jsme již šli v úvodu výletu. K výchozímu bodu (zámku Zahrádky) nám zbývají 2 kilometry.

Další tip v blízkém okolí

Tento výlet je možné spojit s návštěvou nedaleké zříceniny hradu Jestřebí ve stejnojmenné obci Jestřebí, ze které je pěkný výhled do kraje.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskolipsko-a-machuv-kraj/247-naucnou-stezkou-peklo-u-ceske-lipy