Výlety s dětmi

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy

Výlety s dětmi

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy

Naučnou stezkou Peklo u České Lípy
  • Trasa výletu: z obce Zahrádky po naučné stezce Peklo do České Lípy, autobusem MHD na vlakové nádraží, odtud vlakem do stanice Zahrádky, pěšky na rozcestí Karba a zpět do obce Zahrádky
  • Celková délka trasy: 6,5 km (trasa naučné stezky) + 2 km (z vlakové stanice Zahrádky k výchozímu bodu)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla (nutné občas přenášet)

Popis

Menší děti mohou tento pěší výlet kombinovat s jízdou na odrážedle. Velká část zamokřeného terénu vede po povalových chodnících. Robečský potok překlenují dřevěné můstky. Místy se vyskytují kořeny, kameny a vlhčí terén, kde je nutné odrážedla přenášet. Trasu s kočárkem bychom volili ze Zahrádek k rozcestí Nový Dvůr v Pekle, poté je již cesta hůře schůdná. Turistický chodník prošel v roce 2014 rekonstrukcí.

Ze Zahrádek na rozcestí Nový Dvůr v Pekle (2,5 km)

Počátečním místem našeho výletu po turisticko-naučné stezce Peklo je obec Zahrádky. Zaparkujeme u stejnojmenného zámku Zahrádky. Odtud se vydáme po červené turistické značce. Jdeme podél oploceného zámeckého parku, kde narazíme na pěkné dětské hřiště a klesneme do údolí Robečského potoka. Všimneme si prvních skalních místností, které tu za třicetileté, prusko - rakouské i druhé světové války sloužily zdejším obyvatelům jako úkryt. Podejdeme železniční viadukt z 19. století a za chvilku jsme na rozcestí Karba. Určitě nás tady zaujmou mohutné skály a chalupy částečně zasazené přímo do skal. Zabočíme vpravo a dorazíme k první lávce přes Robečský potok (rozcestí Údolí Peklo), během výletu jej překročíme celkem čtyřikrát. Cesta při toku Robečského potoka dále prochází údolím sevřeným z obou stran skalami. Ve skalách tu uvidíme další vytesané místnosti. Následující rozcestí Nový Dvůr v Pekle se nachází u pamětní desky věnované Ladislavu Lisovi, bojovníkovi za lidská práva a velkému milovníkovi zvířat, který v „Pekle" žil. Odtud je možné si z naučné stezky udělat odbočku na kozí farmu v Novém Dvoře vzdálenou asi 1 kilometr a ochutnat zde kozí sýr. Cesta je do kopce.

Z rozcestí Nový Dvůr v Pekle ke Skautské skále (2,5 km)

Od rozcestí Nový Dvůr v Pekle pokračujeme po můstku přes potok. Cestou sledujeme skalní stěny a převisy. Zpestřením pro děti je trasa červené turistické značky vedená skalním tunelem. Po opuštění údolí Pekla se ocitneme na rozcestí U skautské skály. Po levé straně se rozprostírá Horní Pekelný a Dolní Pekelný rybník, které jsou dobře vidět ze Skautské skály, na níž se dá vystoupat celkem snadno zprava.

Od Skautské skály do Dubic na autobusovou zastávku (1,5 km)

Po případném rozhledu ze Skautské skály se dáme doleva, zanedlouho nás červená turistická značka opustí a stáčí se doprava. My po trase NS Peklo míříme zprvu lesem, pak otevřenou krajinou do Dubic k rybníku Peklo, ve kterém se můžeme v létě osvěžit. Poblíž rybníka je autobusová zastávka MHD, z níž nás autobus zaveze na vlakové nádraží v České Lípě.

Z České Lípy vlakem do stanice Zahrádky a pěšky zpět do Zahrádek (2 km)

Vlakem se svezeme do stanice Zahrádky. Odsud po silnici s modrým turistickým značením sejdeme asi 100 metrů před železniční přejezd. Cestou vlevo stále po modré se dostaneme zpět do údolí Pekla (rozcestí Karba). Z tohoto místa kráčíme stejnou cestou, po které jsme již šli v úvodu výletu. Vrátíme se k výchozímu bodu - zámku Zahrádky, u něhož máme zaparkované auto.

Tento výlet je možné spojit s návštěvou nedaleké zříceniny hradu Jestřebí ve stejnojmenné obci, ze které je pěkný výhled do kraje.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskolipsko-a-machuv-kraj/247-naucnou-stezkou-peklo-u-ceske-lipy