Výlety s dětmi

Malý okruh kolem zříceniny hradu Valečov

Výlety s dětmi

Malý okruh kolem zříceniny hradu Valečov

Malý okruh kolem zříceniny hradu Valečov
  • Trasa výletu: prohlídka zříceniny hradu Valečov, pěší okruh v okolí přes skalní byty a osady Bunclava a Zásadka
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Tento výlet okolo zříceniny hradu Valečov je nenáročný a lze ho podniknout i s menšími dětmi. Není vhodný pro kočárky. Pod zříceninou hradu Valečov, v obci Boseň, zaparkujeme na placeném parkovišti. Po červené turistické značce vyjdeme cca 300 metrů do kopce a stojíme před zříceninou. S dětmi si můžeme vybrat volnou prohlídku hradu bez průvodce. Po prohlídce hradu Valečova doporučujeme procházku kolem skalních bytů, přes osady Bunclava a Zásadka.

Prohlídka zříceniny hradu Valečov

Prohlídka je možná s průvodcem i bez průvodce (obdržíme písemné materiály). Dělí se na dvě části. V první části jsme obeznámeni s historií hradu, projdeme jádrem hradu se zděným palácem, skalními komorami a chodbami až nahoru na vyhlídku, kde se nám naskýtá krásný rozhled do dáli (Bezděz, Ralsko, Mladá Boleslav...). Ve druhé části prohlídky se podíváme do sklepení s expozicí. Obě prohlídky jsou zpoplatněny a zpřístupněny zvlášť.

Procházka v okolí Valečova

V předhradí se nacházejí skalní světničky (byty), které zlákají k prozkoumání. Vcházení do skalních místností a hledání otvorů ve skalách by se mohlo líbit dětem. Dále pokračujeme po červené turistické značce, která vede zprvu lesem, pak projdeme osadou Bunclava a dalším lesíkem sejdeme do Zásadky. Těsně před ní červená značka zabočuje doprava směrem na rozcestí Skalka, my se dáme doleva po neznačené cestě k silnici. Na vedlejší silnici odbočíme doleva a po 700 metrech dorazíme zpět na parkoviště.

Občerstvení

Občerstvit se můžeme na hradě Valečov nebo v bufetu na parkovišti. Další kiosek najdeme v Zásadce přímo u silnice.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/246-maly-okruh-kolem-zriceniny-hradu-valecov