Výlety s dětmi

Okruh z Chrudimi přes rekreační lesy Podhůra

Výlety s dětmi

Okruh z Chrudimi přes rekreační lesy Podhůra

Okruh z Chrudimi přes rekreační lesy Podhůra
  • Trasa výletu: cyklistický okruh z Chrudimi přes Slatiňany, rekreační lesy Podhůra a Rabštejnskou Lhotu
  • Celková délka cyklotrasy: bez cyklovozíku 22 km; s cyklovozíkem 21 km
  • Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano (upravená trasa)

Popis

Rekreační lesy Podhůra nabízí mnoho aktivit pro rodiny s dětmi a navíc jsou dobře dostupné pro cyklisty. Variant na cyklistický výlet je tu celá řada. Námi navržený okruh prochází zajímavými místy, je převážně nenáročný, v lese je však nutné počítat s občasným stoupáním. Výchozím bodem výletu je Chrudim (Masarykovo náměstí).

Chrudim – Slatiňany

Z Chrudimi do Slatiňan vede podél Chrudimky asfaltová cyklostezka (cyklotrasa 4112), zcela rovinatá, vhodná i pro malé děti.

Slatiňany – vyhlídková věž Na Chlumu

Od zámku ve Slatiňanech začínáme mírně stoupat po vedlejší silnici při okraji zámeckého parku (jízda v zámeckém parku není dovolena). Na loukách spatříme pasoucí se starokladrubské koně, jejichž chovem jsou Slatiňany proslulé. Před výletní restaurací Monako (uvidíme ji vpravo na stráni) se k cyklotrase 4112 přidá ještě cyklotrasa s číslem 4177. Asi 700 metrů za restaurací se odpojujeme od silnice a už jen po cyklotrase 4177 míříme ke třem rybníkům (Hluboký, Vilém a Perný).

Na rozcestí Perný – rybník odbočíme doprava na cyklotrasu 4185 a 500 metrů poměrně prudce stoupáme. U přístřešku zahneme doprava na neznačenou cestu a za chvíli se napojíme na zelenou turistickou značku, která nás dovede k vyhlídkové věži Na Chlumu. Výhledy jsou omezeny kvůli vzrostlým stromům, které byly ponechány pro zachování původního porostu, přesto tento památný objekt stojí k návštěvě.

Vyhlídková věž Na Chlumu – Kočičí hrádek

Další část výletu - k architektonické památce Kočičí hrádek (po zelené turistické značce) je jen pro ty, kterým nedělá problém jízda v terénu. Místy hůře sjízdné, kousek před Kočičím hrádkem kořeny, nevhodné pro cyklovozíky! Cestou narazíme na venkovní tělocvičnu.

Pro cyklovozíky doporučujeme se od vyhlídkové věže Na Chlumu vrátit k přístřešku, po cyklotrase 4185 dojet na rozcestí s modrou turistickou značkou – ta nás následně nasměruje ke Kočičímu hrádku. Trasa pro cyklovozíky je vyznačena na extra mapě níže.

Kočičí hrádek – rozhledna Bára

U architektonické památky Kočičí hrádek nesoucí podobu malého zděného hradu si odpočineme a až si děti pohrají, vyrazíme po modré turistické značce směr Rabštejnská Lhota. Po 1,3 km jsme na rozcestí Rozhledna Bára – zde na chvíli modrou značku opustíme a dojedeme k nedaleké rozhledně, která se pyšní unikátní dřevěnou konstrukcí. Za příznivého počasí nabízí rozhledna Bára výhledy nejen do okolí města Chrudimi, ale i na Orlické hory a Krkonoše. Poblíž se nalézá občerstvení, lanové centrum, dětské hřiště a další atrakce.

Rozhledna Bára – Rabštejnská Lhota

Poté, co se vrátíme na modrou značku, sjíždíme do Rabštejnské Lhoty. Na okraji obce turistická značka zabočuje do přírodní památky Na skalách, což je sice pozoruhodná oblast, ale těžce průjezdná pro kola. Je možné ji objet obcí po silnici.

Rabštejnská Lhota – Chrudim

Na návsi v Rabštejnské Lhotě u rybníka Rohlík (najdeme zde hostinec a potraviny) se napojíme na cyklotrasu 4111, po které přes obce Sobětuchy, Pouchobrady, Kozojedy a Vrcha dorazíme zpět do Chrudimi, kde uzavíráme okruh. Jedná se o rovinatou trasu po zpevněných lesních a polních cestách, zčásti po vedlejších ulicích a silnicích.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/zelezne-hory/2226-okruh-z-chrudimi-pres-rekreacni-lesy-podhura