Výlety s dětmi

Biskupský dvůr - Moravské zemské muzeum, Brno

Výlety s dětmi

Biskupský dvůr - Moravské zemské muzeum, Brno

Biskupský dvůr - Moravské zemské muzeum, Brno
  • Druh zábavy: expozice se zaměřením na botaniku, zoologii a ochranu přírody Moravy, akvária sladkovodních ryb, modely hub, příležitostná výstava modelů ovoce, komentované a lektorované prohlídky v zoologické části pro MŠ, ZŠ a SŠ
  • Doporučený věk dětí: 3+
  • Adresa: Muzejní 298/1, Brno, Česká republika

Popis

V budově Moravského zemského muzea – Biskupském dvoře v Muzejní ulici č. 1 se nalézají stálé expozice se zaměřením na botaniku, zoologii a ochranu přírody Moravy.

Fauna Moravy

Expozice představuje zástupce obratlovců žijících na území Moravy. Jednotlivé druhy jsou prezentovány v biologických skupinách ve svém přirozeném prostředí - biotopu (diorama tetřevů, sov, dropů, jelenů, srnčí zvěře, lišek, divokých prasat).

Kromě informativních textů jsou připojeny mapky rozšíření s fotografiemi zvířat a prostředí, v němž žijí. Oživením expozice jsou magnetofonové nahrávky hlasů vybraných druhů ptáků a tři velká sladkovodní akvária s druhy ryb, které obývají naše toky a vodní nádrže. Tvůrci pamatovali na možnost a požadavky výuky zařazením speciálních oddílů (tahy ptáků, zastoupení dominantních druhů, změny a odchylky vybarvení, přehledná kolekce bahňáků, kachen a dravců s vyznačením rozlišovacích znaků). Zdůrazněno je rovněž nejaktuálnější téma dneška - ochrana přírody s ukázkami změn prostředí a tím i ohrožení mnoha druhů.

Akvárium sladkovodních ryb

Ve třech akváriích o celkovém objemu téměř 25 000 l jsou vystaveny živé ryby cejnového pásma z dolních toků řek jižní Moravy. K vidění zde bývají cejni, kapři, plotice, perlíni, karasi, jelci, ale i štika, sumec nebo úhoř.

Rybí obsádka se pravidelně obměňuje a je jedinečnou podívanou nejen pro rybáře. Slouží také ke školní praktické výuce zoologie.

Modely hub Josefa Rulíška

Na botanickém oddělení MZM je uloženo asi 400 modelů hub a asi 100 modelů ovoce, které ve 20. a 30. letech minulého století zhotovil řezbář Josef Rulíšek.

Josef Rulíšek (3.11.1867, Bartošov až 2.3.1944 Brno) se vyučil řezbářem ve Vídni, pracoval v Králíkách na Severní Moravě a v Brně. Měl dílnu zaměřenou na výrobu modelů podle přírody (firma „Josef Rulíšek – řezbář podle přírody“). Ve spolupráci s Františkem Skyvou, kustodem botanických sbírek Zemského muzea v Brně, vyřezal ve 20. a 30. letech pro botanické oddělení velkou kolekci dřevěných modelů hub a ovoce. Všechny modely jsou vyřezány z lipového dřeva a kvalitou zpracování i věrností předlohám jsou unikátním dílem.

Kolekce modelů hub zahrnuje zástupce z různých typů ekologických stanovišť a různých systematických skupin. Prakticky stále je využívána v osvětové a poradenské činnosti houbařské poradny Moravského zemského muzea; asi polovina z nich je zde trvale vystavena. Modely ovoce jsou vystavovány pouze příležitostně.

V expozicích jsou k dispozici lektorované výklady.

Biskupský dvůr - historie

Tento různorodý soubor budov, obestupující ze tří stran parkově upravené nádvoří, se rozkládá v historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla. Původně gotickou stavbu proboštství brněnské kapituly koupil roku 1588 olomoucký biskup Stanislav Pavlovský (odtud „Biskupský dvůr“) a pro nového majitele ji důkladně přestavěl italský stavitel Antonio Gabri. Úpravy po roce 1600 dokončil nástupce biskupa Pavlovského kardinál František Dietrichstein. Z nejstarší stavební etapy je dochována hranolová věž a budova s částečně obnaženým režným cihlovým zdivem a úzkými lomenými a obdélníkovými okny. Pozdně gotická je kaple v druhém patře věže, na jejichž stěnách jsou výjevy ze života svatých. Pro renesanční fázi je výmluvné podloubí a jednopatrová arkádová lodžie.

Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy, dokončené roku 1963, již podstatně nezměnily celkovou tvářnost Biskupského dvora.

Use the full featured online HTML editor toolkit to compose web articles.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/jizni-morava/2165-biskupsky-dvur-moravske-zemske-muzeum-brno