Výlety s dětmi

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

Výlety s dětmi

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks

Skalní vyhlídka Králův stolec u Doks
  • Trasa výletu: z Doks ke skalní vyhlídce Králův stolec
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: terénní kočárky
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Vyhlídku pod názvem Králův stolec najdeme na více místech České republiky (Znojemsko, Vysočina, Krkonoše). Ta, o které se zmíníme v tomto článku, se nalézá 1,5 km východně od Doks v Máchově kraji.

Od východního okraje obce Doksy, kde v ulici Kuřivodská narazíme na dětské hřiště, se vydáme borovicovým lesem po zelené turistické značce. Po chvíli nám rozcestník ukáže cestu k nevelkému pískovcovému kopci. Příjemnou procházku ke „Králově stolci“ mohou využít například rodiny s dětmi trávící letní dovolenou u Máchova jezera. Trasu lze projet s terénním kočárkem, se kterým se dostaneme až pod skálu.

 

Pověst o Králově stolci

Jméno Králův stolec má souvislost s panovníkem Karlem IV., který do dokské krajiny vyjížděl z nedalekého hradu Bezděz se svou družinou na lov. Skalní blok si velmi oblíbil a často na něm odpočíval. Pro krále byla na skále vytesána lavice a stůl, deska stolu byla bravurně vyhlazena, trnož a nohy bohatě ozdobeny. Císař Karel IV. měl odtud pěkný výhled na Velký rybník (pozdější název Máchovo jezero), který je nyní z velké části omezen vysokými stromy. Po Karlově smrti místo zpustlo, nepřátelské vpády a působení přírodních živlů vzaly za své, a tak Králův stolec zůstal zachován jen v lidské paměti.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskolipsko-a-machuv-kraj/2052-skalni-vyhlidka-kraluv-stolec-u-doks