Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Andělská Hora v Karlovarském kraji

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Andělská Hora v Karlovarském kraji

Zřícenina hradu Andělská Hora v Karlovarském kraji
  • Trasa výletu: z obce Andělská Hora na zříceninu hradu Andělská Hora
  • Celková délka trasy: 600 metrů
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Andělská Hora se vypíná na mohutném skalním ostrohu nad stejnojmennou obcí v Karlovarském kraji.

Příjezd autem, parkování, přístup k hradu

Vozem se do obce Andělská Hora dostaneme odbočením ze státní silnice 6 spojující Prahu a Karlovy Vary. Zaparkovat můžeme na náměstí. Ke zřícenině vede vyšlapaná pěšina (zelená turistická značka), která není vhodná pro jízdu s kočárkem. Zřícenina hradu Andělská Hora je volně přístupná.

Popis hradu

Hrad Andělská Hora měl předhradí (dolní hrad) se dvěma bránami. Druhou branou se vcházelo na nádvoří jádra hradu zabezpečeného hradbou se střílnami. V západní části nádvoří se nacházel dvoupatrový palác lichoběžníkového půdorysu, který patřil k mladším stavbám na hradě. Nejstarší a nejvýše položenou částí hradu je takzvaný horní hrad, kde stávala čtverhranná věž. Na skalnaté plošině před touto věží a nad přístupovou cestou se nalézala další stavba. Toto místo opatřené zábradlím nyní slouží jako vyhlídka, odkud se nabízejí krásné pohledy na kopcovitou krajinu Slavkovského lesa a Doupovských hor.

Historie hradu Andělská Hora

Prvním připomínaným vlastníkem hradu Andělská Hora byl v roce 1402 hrabě z Oseka – Boreš. Od roku 1414 se hrad stal královským majetkem. Kolem roku 1430 byl obsazen husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic.

Dalšími držiteli panství byli od roku 1436 Kašpar Šlika, od roku 1480 Jindřich III. z Plavna (založil městečko pod hradem), od roku 1570 Kolonové z Felzu a od roku 1622 Černíni. V roce 1635 byl objekt vypálen Švédy. V roce 1718 hrad i městečko zastihl požár. V 18. století byl hrad Andělská Hora opuštěn a stal se zříceninou. V roce 1889 začal zchátralý hradní areál obnovovat Heřman Černín. Černínům zřícenina Andělská Hora patřila do roku 1945. V současné době je majetkem obce Andělská Hora.

Další zajímavosti

V obci Andělská Hora na náměstí si naši pozornost zaslouží gotický farní kostel sv. Michaela Archanděla z 15. století a pod ním barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1767.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/karlovarsko/2042-zricenina-hradu-andelska-hora-v-karlovarskem-kraji