Výlety s dětmi

Naučná stezka Svatojánské proudy v Povltaví

Výlety s dětmi

Naučná stezka Svatojánské proudy v Povltaví

Naučná stezka Svatojánské proudy v Povltaví
  • Trasa výletu: po naučné stezce ze Štěchovic do Třebenic, možnost návratu autobusem
  • Celková délka trasy: 9 km (v jednom směru, návrat autobusem)
  • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Svatojánskými proudy byl v minulosti nazýván obtížně splavný úsek řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy. Díky peřejím, zákrutám a skaliskům představovaly Svatojánské proudy značné problémy pro voraře a nákladní lodě. V současné době je tato část řeky zatopena vodní nádrží Štěchovice, která v Třebenicích navazuje na Slapskou přehradu.

Ve skalnatém kaňonu Svatojánských proudů byla v roce 1889 vybudována první turistická cesta. Naučná stezka Svatojánské proudy je dlouhá 8,5 kilometrů a má 15 zastavení. Na informačních tabulích se dočteme o historii obcí Štěchovice a Třebenice, Štěchovické přehradě, Slapské přehradě, Svatojánských proudech, zdejších přírodních zajímavostech i zajímavostech v okolí, voroplavbě, trampingu a dalším. Naučná stezka vede skalnatým terénem, místy strmým úbočím nad řekou Vltavou.

Procházku po NS zahájíme v centru Štěchovic (půjdeme v opačném směru číslování stezky - tedy od zastavení č. 15). Zhruba uprostřed stezky se nachází oblíbená trampská osada „Ztracenka“ (Ztracená naděje). Obzvlášť pozoruhodný úsek naučné stezky Svatojánské proudy je mezi zastavením číslo 9 a 7, kde se pohybujeme po skalnatém ochozu opatřeném zábradlím či procházíme tunely vyhloubenými ve skále. Výlet ukončíme v Nových Třebenicích, odkud se do Štěchovic můžeme vrátit autobusovou linkou. V sezóně je možnost využít ke zpáteční cestě plavbu lodí. Ti, kteří se během cesty nechtějí zaobírat moc časem (kvůli zpátečnímu autobusovému spojení), mohou jet nejprve autobusem ze Štěchovic a stezku jít v obráceném směru, než píšeme.

Trasa naučné stezky je určena pouze pěším turistům, není přijatelná pro cyklisty, ani pro jízdu s kočárkem! Na výlet nedoporučujeme se vypravit v deštivém počasí či po dešti. Vzhledem k délce a technické náročnosti stezky je tento výlet vhodný pro rodiny se staršími nebo mladšími zdatnými dětmi. V určitých částech naučné stezky je potřeba zvýšené opatrnosti!

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/2019-naucna-stezka-svatojanske-proudy-v-povltavi