Výlety s dětmi

Hradčanský okruh na Českolipsku

Výlety s dětmi

Hradčanský okruh na Českolipsku

Hradčanský okruh na Českolipsku
  • Trasa výletu: okruh z Hradčan přes Kraví rokli, Měděný důl, Dlouhou rokli, kolem rybníků Držník a Hradčanský
  • Celková délka trasy: bez kočárku 11 km; s kočárkem 9 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: terénní kočárky (upravená trasa)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Hradčanský okruh nás provede lesy v okolí obce Hradčany na Českolipsku. Na tomto výletě se potěšíme krásnými pohledy z Hradčanské vyhlídky, cestou můžeme sledovat zajímavé pískovcové útvary, zrelaxovat u rybníku Držník a u Hradčanského rybníku. Informační centrum VLS v Hradčanech je uzpůsobeno dětským návštěvníkům, a tak stojí k nahlédnutí.

Popis trasy výletu bez kočárku

Hradčanský okruh zahájíme v Hradčanech u IC Vojenských lesů a statků, kde se nalézá parkoviště. Vyrazíme západním směrem po modrých a zelených turistických značkách. Od rozcestí Hradčanská vyhlídka - odbočka vystoupáme po modré vrcholové odbočce na Hradčanskou vyhlídku na Havraní skále, která poskytuje úchvatný rozhled.

Po návratu na okruh se od rozcestníku Hradčanská vyhlídka - odbočka asi po půl kilometru dostaneme na rozcestí Kraví rokle. Pokračujeme rovně do Kraví rokle. Stále se držíme modré a zelené značky. Obklopeni pozoruhodnými skalními útvary - Hradčanskými stěnami dorazíme na rozcestí Nad Kraví roklí. Tam se značky rozdělují, my odbočíme vlevo po modré do Měděného dolu. V místech, kde se Měděný důl křižuje s Uhelnou roklí, je rozcestí Dlouhá rokle. Odtud postupně vystoupáme na Popelový hřeben, jenž se nalézá na území NPR Břehyně - Pecopala. Po žluté projdeme krásným březovým hájem a roklí Kloctilka sestoupáme do míst, v nichž Uhelná rokle navazuje na Dlouhou rokli, kterou se po chvíli dostaneme k silnici č. 270 mezi Hradčany a Doksy. Přejdeme ji a po lesní cestě se žlutou značkou pokračujeme k rybníku Držník, který je součástí PR Hradčanské rybníky. Nachází se tu lavička, a tak se nabízí možnost udělat si zde pauzu a třeba posvačit.

Pár metrů od rybníku Držník se vrátíme po stejné trase a zabočíme vpravo na lesní cestu (modrá a žlutá značka), která nás zavede do obce Hradčany, po pravici máme Hradčanský rybník

Trasa pro terénní kočárky

Pro kočárky je nesjízdný výstup po modré turistické značce na Hradčanskou vyhlídku a úsek od rozcestí Dlouhá rokle přes Popelový hřeben. Výstupu na Popelový hřeben se lze vyhnout tím, že na rozcestí Dlouhá rokle odbočíme doleva a po neznačené cestě projdeme Uhelnou roklí. Po 1,5 km se opět napojíme na Hradčanský okruh. Zbytek trasy je pro kočárky sjízdný, místy je horší terén.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskolipsko-a-machuv-kraj/2016-hradcansky-cerveny-okruh-na-ceskolipsku