Výlety s dětmi

Cyklistický okruh z Komáří vížky přes PR Cínovecké rašeliniště

Výlety s dětmi

Cyklistický okruh z Komáří vížky přes PR Cínovecké rašeliniště

Cyklistický okruh z Komáří vížky přes PR Cínovecké rašeliniště
  • Trasa výletu: okruh od rozcestí Komáří Vížka - parkoviště přes Cínovec a PR Cínovecké rašeliniště
  • Celková délka cyklotrasy: 21 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

V rámci cyklistického okruhu ve východní části Krušných hor si prohlédneme Cínovecké rašeliniště, které se nachází na česko-německé hranici a je přístupné z německé strany. Potěšíme se též krásnými pohledy ze Sedmihůrské vyhlídky a vrchu Komáří hůrka (808 m).

Cyklotrasa začíná na parkovišti (u rozcestí Komáří Vížka - parkoviště) u silnice spojující Horní Krupku a Fojtovice. V první půlce výletu jsou dvě středně náročná stoupání, převážná část trasy vede po rovině nebo z kopce. Okruh lze projet i s cyklovozíkem, musíme však počítat asi s dvoukilometrovým úsekem po horší lesní cestě.

Popis trasy výletu

Z parkoviště vyrazíme západním směrem po značené cyklotrase č. 23. Po dvou kilometrech jízdy po téměř rovinaté asfaltové cestě se ocitneme u Sedmihůrské vyhlídky, ze které je pěkný výhled na Teplice a České středohoří. Od vyhlídky pokračujeme po asfaltce další 2 kilometry. Poté opustíme cyklostezku směrem doprava a vydáme se po modré turistické značce. Mírně stoupáme po lesní cestě k rozcestí Přední Cínovec, kde zabočíme doleva na červené turistické značení. Cesta je místy hůře sjízdná. Po 1,5 km se napojíme na silnici, která nás dovede do Cínovce (stále vedeni červenou turistickou značkou). Těsně před Cínovcem si po pravé straně všimneme Dlouhého rybníku obklopeného krásným vřesovištěm.

V Cínovci odbočíme doprava a přejedeme na německou stranu do Zinnwaldgeorgenfeldu. Asi 1 km za státními hranicemi zahneme doleva a stoupáme asi 500 metrů po asfaltové cestě k Cínoveckému rašeliništi (Georgenfelder Hochmoor). Vstup na rašeliniště je zpoplatněn, u pokladny se nachází podstavec na kola. Okruh rašeliništěm vede po dřevěném úzkém chodníku a je dlouhý cca 1,5 km.

Od Cínoveckého rašeliniště se vracíme po stejné cestě, ale hned po 400 metrech odbočíme doprava na nezpevněnou cestu, po které se dostaneme na českou stranu. Na rozcestí „Cínovecké slatě“ zabočíme doleva na cyklotrasu 23, po níž dorazíme až na Komáří vížku. Cyklotrasa nejdříve vede po vedlejší silnici západním okrajem Cínovce. Od lávky přes silnici č. 8 jedeme po asfaltové cyklostezce, nejdříve po rovince, v lese začneme prudce klesat. Pozor, v závěru klesání se dostaneme na křižovatku ve tvaru T, kde se cyklotrasa 23 stáčí doleva.Po asfaltové cyklostezce se vracíme zpět na Komáří vížku.

V závěru či úvodu výletu se ze samotného vrcholku hory - Komáří hůrky pokocháme výhledy do okolí (Krupku, Teplice, Ústí nad Labem, České středohoří na jihu, Fojtovickou pláň na severu a východě, Cínovecký hřbet na západě). Občerstvit se tu můžeme v hotelu nebo v bufetu s venkovním posezením. Od parkoviště na vrchol Komáří hůrka vede asfaltová cesta (400 metrů).

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/krusne-hory/1975-cyklisticky-okruh-z-komari-vizky-pres-pr-cinovecke-raseliniste