Výlety s dětmi

S dětmi na kole údolím Javoříčky na Litovelsku

Výlety s dětmi

S dětmi na kole údolím Javoříčky na Litovelsku

S dětmi na kole údolím Javoříčky na Litovelsku
  • Trasa výletu: z Javoříčka do obce Doly
  • Celková délka cyklotrasy: 14 km
  • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Západně od Litovle, v Zábřežské vrchovině, mezi obcemi Javoříčko a Doly vede lesem při toku říčky Javoříčky 7 km dlouhá asfaltová cyklostezka. Ve směru z obce Javoříčko do obce Doly trasa převážně mírně klesá. Od Javoříčka k rozcestí Nad Špraňkem (3 km) jedeme po cyklotrase č. 6025, od tohoto rozcestí až do obce Doly (4 km) je značeno jako cyklotrasa 6036. Zpět do obce Javoříčko se vrátíme po stejné trase.

V Javoříčku je možné zaparkovat na placeném parkovišti v blízkosti památníku obětí druhé světové války. Asi 600 metrů od parkoviště se v kopci nacházejí Javoříčské jeskyně, dostupné pouze pěšky.

Na návrší nad obcí Doly se vypíná hrad Bouzov, který můžeme navštívit. Hrad je odtud vzdálen asi 2 km, počítejme však s převýšením asi 100 metrů. Odbočka k hradu je spíše pro zdatnější děti.

Zajímavosti po cestě

Javoříčko - je místní část obce Luká na Litovelsku, nedaleko Bouzova. Je pozůstatkem osady, která byla 5. května 1945 srovnána se zemí přepadovým komandem SS jako odplata za vraždy v hájovně provedené partyzánským oddílem Jermak. Hromadný hrob 38 popravených mužů uctívá památku zemřelých. Tragickou událost si můžeme připomenout v muzeu u parkoviště. Expozice byla otevřena v květnu 2015 v bývalé škole, která spolu s kapličkou jako jediná stavba nebyla onoho osudného dne vypálena. Součástí prohlídky je dokument o Javoříčku. U muzea se nalézá rychlé občerstvení s venkovním posezením a pár metrů odsud dětské hřiště.

Javoříčské jeskyně – z Javoříčka je možné dojít pěšky k Javoříčským jeskyním (asi 700 metrů), cesta do kopce, místy po schodech. Javoříčské jeskyně vytvářejí spletitý podzemní komplex chodeb, dómů a propastí. Vznikly v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Veřejnosti jsou přístupné celoročně mimo prosince, blíže na oficiálních stránkách Javoříčských jeskyní: www.caves.cz/jeskyne/javoricske-jeskyne

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/hana/1964-s-detmi-na-kole-udolim-javoricky