Nedaleko Františkových Lázní se nalézá unikátní národní přírodní rezervace Soos vyhlášená v roce 1967. Představuje soustavu rašelinišť, slatinišť, rybníků, mokřadů a množství minerálních pramenů. Prochází tudy naučná stezka Soos.
Naučná stezka Soos je dlouhá 1,2 km, celý okruh s návratem na parkoviště měří 2 km. Má 9 zastavení, je bezbariérově upravena, vede po povalovém chodníku a z menší části po asfaltové silničce. Parkoviště je hned u vstupu do NPR Soos (zpřístupněné veřejnosti). Ze železniční zastávky Nový Drahov je to 200 metrů.
NPR Soos je mimořádnou geologickou lokalitou. Velký význam má však i z hlediska botanického a zoologického. Žije tu spousta vodních ptáků a obojživelníků. Rostou zde mokřadní a slanomilné rostliny (tzv. halofyty), které se běžně vyskytují na mořských březích nebo vzácných slaniscích.
Z třetihorní příkopové propadliny neodtékala voda a na místě se vytvořilo jezero. Střední část jezera byla zanesena křemičitým pískem. Na konci čtvrtohor se tu začala usazovat rašelina a slatina. Z podloží pronikaly do jezera minerální prameny. Na dně jezera s vysokým obsahem minerálních solí se usazovaly křemičité schránky po odumřelých řasách - rozsivkách a vznikla tak vrstva nerostu – křemeliny (křemelinový štít). V 19. století byla okolní rašelina a slatina (rašelina obohacená o minerální soli) ve velkém množství vytěžena. Jezero již ustoupilo, a proto jej při návštěvě NPR Soos nespatříme, budeme se vlastně pohybovat po jeho dně.
Naučná stezka Soos vede po dně zaniklého slaného (minerálního) jezera. Při jejím procházení dojdeme k Císařskému prameni.
Po obnaženém křemelinovém štítu dorazíme k tzv. mofetám, což jsou nepravé bahenní sopky. Jedná se o kráterovité otvory, které vznikají pronikáním oxidu uhličitého na povrch zemský. Ten se uvolňuje z hloubky několika kilometrů chladnutím žuly, vytlačí část povrchové vody, uvede ji do varu a dochází k zajímavému přírodnímu úkazu v podobě bublající vody. Pokud nastane suché období a dojde k poklesu spodních vod, tak lze pozorovat z otvoru pouze vystupující čistý plyn za doprovodu syčení.
Pokračujeme podél slanisek, která jsou ukázkou zvláštního typu mokřadu s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Roste tu slanomilná vegetace (tzv. halofyty).
Napojíme se na asfaltovou silničku vedoucí podél Muzeální úzkorozchodné železnice Kateřina a okolo minerálního pramene Věra, kde si přečteme poslední informační tabuli naučné stezky s číslem 9. Po chvíli se asfaltka stáčí doleva a my se vrátíme k výchozímu místu na parkoviště, kde uzavíráme okruh.
Ve vstupních prostorách do NPR Soos s naučnou stezkou se nalézá geopark, stanice pro záchranu živočichů, muzeum s expozicemi věnovanými dějinám Země, přírodě Chebska a Soosu, kde jsou kromě jiného vystaveny modely prehistorických dinosaurů a vycpaných ptáků.
www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/karlovarsko/1958-npr-soos-naucna-stezka-raselinistem-a-slatinistem