Výlety s dětmi

Pohádková Panenská - místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Výlety s dětmi

Pohádková Panenská - místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Pohádková Panenská - místo plné aktivit a zážitků v přírodě
  • Trasa výletu: dětská stezka v okolí obce Panenská, rozhledny, dětské hřiště, půjčovna koloběžek, infobudka
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Vydáte-li se na výlet do Pohádkové Panenské, objevíte místo plné aktivit a zážitků, které Vás zabaví třeba i na celý den. Pohádkovou Panenskou najdete v malé obci Panenská mezi Jemnicí a Slavonicemi.  Většina aktivit je celoročně volně přístupná.

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku nebo vyrazíte na rozhledny či objevovat skryté kešky. Pokud by Vám to nestačilo, lze si půjčit koloběžky a poznávat krásy okolí.

Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete

Pohádková stezka je dlouhá 4 km a vede po lesních a asfaltových cestách v okolí obce Panenská. Jedenácti zastaveními vás doprovodí malé, vnímavé, zvídavé a hravé Človíče.

Na každém zastavení najdete informační tabuli s pohádkovým příběhem a soutěžním úkolem. Jsou zde umístěny i lavičky, na nichž si můžete dopřát dostatek času ke splnění úkolu nebo jen k odpočinku. Setkáte se s různými pohádkovými postavami a prožijete kouzelná dobrodružství. Každé zastavení totiž reprezentuje charakteristická dřevěná postava, jež je součástí pohádkového příběhu. Některá zastavení jsou navíc doplněna o herní prvky pro děti.

Splnění soutěžních úkolů zapíšete do brožurky, kterou je možno si zdarma vyzvednout na začátku pohádkové stezky na dětském hřišti u infobudky nebo v Turistickém informačním centru v Jemnici. Za vyplněnou brožurku čeká účastníky po návratu malá odměna, kterou si v letní sezóně mohou vyzvednout přímo v infobudce nebo pak v Turistickém informačním centru v Jemnici.

Hastrmanova ekostezka

Další aktivitou je Hastrmanova ekostezka u malého rybníčka na začátku pohádkové stezky. Tady se vypravíte na 200 metrů dlouho procházku kolem vody s devíti zastaveními. Stezka je ukončena ekobludištěm. Rybníček lemují i tematické dřevěné sochy jako je vodník a sumec.

Propagační materiál potřebný ke splnění úkolů si vyzvednete na dětském hřišti v infobudce (vedle Hastrmanovy ekostezky) nebo v Turistickém informačním centru v Jemnici.

Rozhledny

Pohádková Panenská nabízí také možnost vydat se na rozhledny, které jsou celoročně volně přístupné.

Rozhlednu U sovy najdete na trase pohádkové stezky. Postavena byla v roce 2020 na vrcholu Sedlo v nadmořské výšce 600 m n. m. Je nejvyšším bodem pohádkové stezky a poskytuje výhled do vzdáleného okolí.

Rozhledna Pod lesem je menší a naskýtá krásné pohledy na obec Panenskou, kde mimo jiné uvidíte například nově opravenou kapličku sv. Jakuba. K rozhledně se dostanete z posledního zastavení pohádkové stezky (Obrova bota). Odtud je to cca 270 m po značené cestě.

Půjčovna koloběžek

V období letní sezóny jsou na dětském hřišti u obsluhy infobudky k zapůjčení koloběžky. V nabídce jsou jak koloběžky pro nejmenší děti, tak i pro dospělé. Navíc jsou tu k zapůjčení i dvě odrážedla pro úplně nejmenší děti. Vydat se můžete na pohádkovou stezku nebo na některou z dalších doporučených tras. Mapku získáte v půjčovně koloběžek.

Dětské hřiště

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv aktivitu v Pohádkové Panenské, výchozím místem bude vždy dětské hřiště. To nabízí dětem aktivní vyžití a rodičům místo k odpočinku a relaxaci. Součástí dětského hřiště je i kryté posezení a ohniště pro opékání buřtů. Potřebné vybavení si lze v letních měsících zapůjčit u obsluhy infobudky. Zde je také k zapůjčení drobné sportovní vybavení jako míče, petanque, pálky na soft tenis a další.

Infobudka

Infobudku najdete na dětském hřišti. Zde si můžete zakoupit reklamní předměty, drobné občerstvení nebo získat propagační materiály k pohádkové stezce a dalším nabízeným aktivitám. Pokud budete chtít, zapůjčí Vám tu i koloběžky nebo vybavení k opékání buřtů. Infobudka je v provozu po celou letní sezónu. V případě, že je infobudka zavřená, tak funguje za příznivého počasí pohádková samoobsluha.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/vysocina/1942-pohadkova-stezka-aneb-putovani-maleho-clovicete-v-okoli-panenske