Výlety s dětmi

Okruh Prachovskými skalami

Výlety s dětmi

Okruh Prachovskými skalami

Okruh Prachovskými skalami
  • Trasa výletu: okruh přes vyhlídky v Prachovských skalách, zahájení u Turistické chaty
  • Celková délka trasy: hlavní okruh cca 4 km (lze prodloužit nebo zkrátit)
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Navrhovaný okruh Prachovskými skalami nám umožní navštívit všechny hlavní vyhlídky Prachovských skal i prohlédnout si skály odspodu od jejich úpatí. Okruh je možno zahájit ze 3 možných míst: z obce Prachov nebo od Turistické chaty v Prachovských skalách, která je autem přístupná odbočením doleva (u Lepařova památníku) ze silnice spojující Prachov s Pařezskou Lhotou nebo od hotelu Pod Šikmou věží, kam se dostaneme odbočkou z hlavní silnice ze Sobotky na Jičín přes obec Horní Lochov.

Popis trasy výletu

Pro popis okruhu jsme zvolili variantu s výchozím bodem u Turistické chaty v Prachovských skalách. Od Turistické chaty začneme stoupat společně s červenými a zelenými turistickými značkami na rozcestí v Zelené rokli, dále pokračujeme vpravo už jen po zelených značkách prudce vzhůru na první – Pechovu vyhlídku. Vystoupali jsme až na úroveň vrcholů skalních věží, takže vyhlídka poskytuje rozhled na skalní město. Od Pechovy vyhlídky pokračujeme po zelené značce k rozcestí Nad Fortnou, odkud sestoupíme po červené a zelené značce do skalního labyrintu Fortna, po chvíli po červené značce dojdeme na rozcestí Šikmá věž, kde odbočíme doprava na zelenou značku, která nás dovede pod Šikmou věž, na které se nachází Vítkova vyhlídka. Na vyhlídku vystoupíme po schodech vytesaných ve skále opatřených zábradlím. Z vyhlídky s posezením se nabízí pohled k městu Jičínu.

My pokračujeme dál po zelené značce, která se po chvíli obrátí doprava a sestoupí Novou roklí zpět kousek nad rozcestí, odkud jsme k vyhlídce odbočovali. Sejdeme po červené značce po nám již známé cestě opět na rozcestí Šikmá věž. Zde ale tentokrát odbočíme vlevo po zelených značkách, všimneme si pamětní desky věnované Vojtěchu Náprstkovi, projdeme skrz Americkou sluj a prudce vystoupáme k rozcestí U buku. Odtud krátce po žluté turistické značce dojdeme k rozcestí U vyhlídky Českého ráje, ke které je to odtud po červené tvarové odbočce už jen kousíček. Z vyhlídky je velmi pěkný pohled na skalní město, v levé části vyniká štíhlá Prachovská jehla, na horizontu s přírodními krásami Českého ráje dominuje silueta hradu Trosky. Pokud budeme mít štěstí, můžeme odtud pozorovat horolezce při výstupu. Pod sebou dole vidíme sbíhat se turistické cesty na rozcestí Zadní Točenice, kam také později dorazíme.

Stejnou cestou se vrátíme zpět na rozcestí U buku, odkud dále pokračujeme společně se zelenými a žlutými značkami k odbočce k další krásné vyhlídce na skalní město – vyhlídce Míru. Od vyhlídky Míru náš okruh vede přes rozcestí Nad Císařskou chodbou, odkud pokračujeme po červené a zelené značce k odbočce k Hlaholské vyhlídce. K vyhlídce nás dovedou zelené tvarové značky. Z Hlaholské vyhlídky je výhled na několik skalních věží východní části Prachovských skal.

Vrátíme se zpět na turistickou cestu, která nás po červené a zelené po chvilce dovede na rozcestí U Hlaholské vyhlídky. Odtud si po červené značce (směr Prachov) odskočíme podívat se na vyhlídku pěveckého sboru Křížkovský, odkud se naskýtá krásný výhled na Trosky, vzdálený Ještěd, Kozákov a na Jinolické rybníky přímo pod námi. Vrátíme se stejnou cestou zpět na rozcestí U Hlaholské vyhlídky.

Z rozcestí klesáme, stoupáme a znovu klesáme po zelené značce po schodech úzkými skalními puklinami k Rumcajsově a Hakenově vyhlídce s omezenými výhledy na skalní věže. Stoupáme po schodech další skalní puklinou a poté po hřebínku lesním terénem k další vyhlídce, která se jmenuje Všetečkova. Odtud je rozhled na skalní město z druhé strany než poskytovaly vyhlídky Českého ráje a Míru. Nedaleko od této vyhlídky je odbočka vzhůru na blízkou Šlikovu vyhlídku, která skýtá obdobný rozhled. Ze Šlikovy vyhlídky nás čeká prudký sestup na dno údolí k úpatí skal k rozcestí Zadní Točenice. Protože jsme už všechny vyhlídky navštívili, může ten, komu už to stačilo, se odtud pohodlně z kopečka po červené, zelené a žluté značce vrátit k výchozímu bodu – k Turistické chatě.

My, kteří ještě nemáme dost, zamíříme po červené a žluté značce k Císařské chodbě, kterou vystoupáme k již nám známému rozcestí Nad Císařskou chodbou. Cestou k Císařské chodbě bývá často možnost pozorovat horolezce při výstupu zblízka zespodu. Od rozcestí Nad Císařskou chodbou dojdeme cestou po zelených a žlutých značkách, kterou jsme již absolvovali opačným směrem, k rozcestí U buku a poté po žluté značce k rozcestí U vyhlídky Českého ráje. Zde se rozhodneme, zda k Turistické chatě dojdeme buďto vpravo prudkým sestupem úzkou skalní puklinou skrz Malou Fortnu (Myší díru) po žlutých značkách k rozcestí Zadní Točenice a dále k Turistické chatě tak, jak již bylo popsáno, anebo vlevo po tvarové červené značce dojdeme na blízké rozcestí, kde zabočíme vpravo a sestoupíme po červené značce Zelenou roklí k Turistické chatě.

Další varianty výletu

Při variantě nástupu na okruh z Prachova se napojíme tak, že po červené značce dojdeme z Prachova k vyhlídce pěveckého sboru Křížkovský.

Při variantě nástupu na okruh od hotelu Pod Šikmou věží půjdeme od hotelu po modré značce k rozcestí Pod Šikmou věží a odtud po červené značce k rozcestí Šikmá věž.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/1937-okruh-prachovskymi-skalami