Výlety s dětmi

Zámek Dřevohostice a hasičské muzeum

Výlety s dětmi

Zámek Dřevohostice a hasičské muzeum

Zámek Dřevohostice a hasičské muzeum
  • Druh zábavy: prohlídka interiérů zámku s průvodcem, výstup na zámeckou věž, muzeum hasičské techniky, muzeum léčitelství a psychotroniky Prohlídky květen, červen, září: neděle 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 Prohlídky červenec-srpen: úterý-neděle 9:00-12:00 a 13:00-16:00
  • Doporučený věk dětí: 5+
  • Adresa: Zámecká 88, Dřevohostice, Česká republika

Popis

Krásný zámek Dřevohostice se nachází v podhůří Hostýnských vrchů a patří k nejvýznamnějším památkám moravské renesance. Čeká tu na nás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou na zámku Dřevohostice je první muzeum psychotroniky v České republice.


Expozice pravěk Dřevohosticka nabízí ke zhlédnutí nálezy místního archeologa Jiřího Jakubála, který se zaměřuje na uměleckou tvorbu našich předků.

Tuzemským unikátem je muzeum léčitelství, psychotroniky a bioekologie - nachází se zde rozličné virgule, kyvadélka, rušiče negativních zón, ale třeba i polibkoměr. Vyhledávanou atrakcí je přístroj na měření životní energie nebo přístroj na výrobu živé a mrtvé vody.

Na zámku můžeme také vystoupat na věž a rozhlédnout se po okolí. Podle pověsti se na zámku objevuje jednou za 100 let zvláštní bílá paní - z úst jí šlehá plamen a drží rozžhavený klíč. Kdo ji uvidí, tomu otevře poklad.

V předzámčí sídlí unikátní hasičské muzeum, které se mimo jiné pochlubí koněspřežnou hasičskou stříkačkou z roku 1842.

 

Historie zámku Dřevohostice

Renesanční čtyřkřídlý vodní zámek z 16. století byl postaven na místě původního zemanského sídla - vodní tvrze, která zde stála již před rokem 1368. Nejvýznamnějším stavebním zásahem byla renesanční přestavba v letech 1595 - 1617 za moravského zemského hejtmana, vůdce moravských nekatolických stavů Karla staršího ze Žerotína. K raně barokním úpravám zámeckého interiéru pak došlo v 17. století. Další stavební úpravy byly provedeny na počátku 19. a 20. století.

 

Další zajímavosti z historie zámku Dřevohostice

Předzámčí zámku Dřevohostice je tvořeno jižní částí opevnění se dvěma mohutnými baštami. Je to jen část původního čtyřhranného opevnění se čtyřmi nárožními baštami, které ztratilo postupně svůj obranný význam a bylo zbouráno v první polovině 19. století. Také vodní příkop, nyní lemovaný nově vysázenou alejí lip a kaštanů, byl tehdy značně zúžen. Zámek byl i s celým panstvím v roce 1897 prodán poslední majitelkou, baronkou Leonií Skrbenskou z Hříště obci Dřevohostice za 255 tisíc zlatých. Obec zde později zřídila pokoje pro výletníky.

Avšak již v roce 1902 zde byla zřízena „Ochranovna pro mládež zpustlou a mravně narušenou“, která tu působila do roku 1919. Po nutných stavebních úpravách byla na zámku v roce 1920 otevřena újezdní měšťanská škola, která zde sídlila až do roku 1956, kdy se osmiletá střední škola přestěhovala do budovy nové základní školy na Lánech. Od roku 1956 do roku 1961 byla budova zámku používána místním JZD jako sýpky a skladiště brambor. V roce 1961 převzal budovu do správy Okresní ústav sociálních služeb Přerov, který tu zřídil „Ústav sociální péče pro mládež“, jež na místě sídlil až do roku 2002. Od této doby slouží zámek opět dřevohostické obci a je využíván jako kulturní centrum městečka.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/stredni-morava/1929-zamek-drevohostice