Výlety s dětmi

Okružní výlet přes Příhrazské skály

Výlety s dětmi

Okružní výlet přes Příhrazské skály

Okružní výlet přes Příhrazské skály
  • Trasa výletu: okruh z Příhraz přes skalní masiv s pozůstatky skalního hrádku Stará Hrada, severním ochozem Příhrazských skal k turistické chatě Na Krásné vyhlídce, dále k pozůstatkům skalního hrádku a pozdější modlitebny Hynšta
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Trasa výletu vede z Příhraz přes skalní masiv s pozůstatky skalního hrádku Stará Hrada, severním ochozem Příhrazských skal a k turistické chatě Na Krásné vyhlídce. V druhé části výletu půjdeme lesem, místy nad skalními roklemi, k pozůstatkům skalního hrádku a pozdější modlitebny Hynšta a skalním terénem sestoupáme do výchozího místa výletu.

Místy (Stará Hrada) vede cesta po okraji strmých skalních bloků a je třeba zachovat zvýšenou opatrnost! Z tohoto důvodu bychom výlet doporučili spíše rodinám s dětmi školního věku.

Trasa výletu

Naše putování Příhrazskými skalami zahájíme na parkovišti u křižovatky turistických cest v Příhrazech, kde se napojíme na červenou turistickou značku - směr výletní chata a penzion "Na Krásné vyhlídce". Po chvíli prudce stoupáme lesem a poté po hřebeni volněji k prvním skalám. Po železném schodišti vystoupáme na vyhlídku v prostoru bývalého skalního hrádku Stará Hrada. Z vyhlídky je pěkný pohled na rybník Žabakor v popředí, v pozadí na Ještěd, Kopaninu, Černou Studnici, Turnov, Všeň, Kozlov – Chlum, Hamštejnský hřbet, Kozákov a Trosky. Dorazíme k rozcestí Stará Hrada. Tady se kdysi nacházelo slovanské hradiště. Během chůze po hraně skalního bloku se po naší levici otevírají pěkné pohledy na protilehlý hřeben Příhrazských skal. Zanedlouho se červená turistická značka stáčí doprava a pokračuje po severním okraji Příhrazských skal. Po lesní cestě dojdeme k výletní restauraci Na Krásné vyhlídce, kde se můžeme občerstvit. Z terasy restaurace je pěkný pohled na Ještěd, vrch Kozákov a rybník Žabakor. Nalézá se tu dětské hřiště a minizoo s domácími zvířátky.

Okružní výlet pokračuje dále po modré turistické značce. Třešňovým sadem směřujeme do lesa. Následuje rozcestí Hrázka. Za rozcestím Hynšta po cca 100 metrech se dáme doprava po modré tvarové odbočce a po dalších cca 300 metrech se ocitneme u zbytků hrádku a bývalé skalní modlitebny Hynšta s vyhloubenými skalními prostory. Vrátíme se zpět k rozcestí Hynšta. Odtud se držíme červené turistické značky, která po asi 200 metrech zabočuje doleva. Dorazíme k rozcestí U Věže. Ze skalních plošin se nám naskýtají rozhledy na osamocené skály i na protější skalní blok, po němž jsme kráčeli v první části výletu. Obklopeni pozoruhodnými skalními útvary klesáme po Příhrazských schodech do obce Příhrazy, kde okruh uzavíráme.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/1899-okruzni-vylet-pres-prihrazske-skaly