Výlety s dětmi

S kočárkem na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova

Výlety s dětmi

S kočárkem na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova

S kočárkem na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova
  • Trasa výletu: z parkoviště u silnice 142 na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova
  • Celková délka trasy: 2 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Na zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova se dostaneme od bezplatného parkoviště u silnice 142 spojující Bavorov s Volyní (cca 5 km od Bavorova). Vyrazíme po asfaltové cestě vedeni modrou turistickou značkou a pozvolna vystoupáme ke zřícenině nalézající se na vrchu Malošín. Na výlet se můžeme vypravit s jakýmkoli kočárkem. Nejdále s ním dojdeme na nádvoří s pozůstaky hradního paláce, kde jsou k odpočinku umístěny lavičky.

Helfenburk u Bavorova je otevřený i v období od 1. 11. do 30. 4. dle přízně počasí a předchozí domluvě. V lednu a únoru je zavřeno. Pohyb po celém objektu je časově neomezený. Písemné materiály je možné si zapůjčit v hradním bufetu.

Popis objektu

Hrad Helfenburk u Bavorova disponoval mohutnými obranným systémem. Celý areál hradu byl obehnán hradbami s vysunutými věžemi (baštami) umožňujícími boční střelbu. K ochraně sloužily též dvě válcové strážní věže, jež v dnešní době fungují jako rozhledny.

Po dřevěném mostě přes hluboké do skály vytesané příkopy vstoupíme do první brány hradu. Asi 50 metrů odtud se po levé straně nalézá hradní bufet a venkovní posezení. Za druhou bránou se vlevo tyčí hradní věž poskytující pohled do okolí a na kruhové bašty.

Postoupíme do tzv. příhrádku. Jedná se o systém dvou bran, z nichž první byla opatřena padacím mostem a pokračovala nízkým parkánem k hradnímu paláci. Druhá polokruhová brána příhrádku nás vpustí na nádvoří, kde se na skalnatém hřebeni vypínají zbytky třípatrového paláce. Na konci hřebene stojí strážní věž, která je v současnosti využívána jako rozhledna a nabízí moc pěkný pohled na jihočeskou krajinu a nedalekou Šumavu i na samotný Helfenburk.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-cechy/1892-zricenina-hradu-helfenburk-u-bavorova