Výlety s dětmi

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Výlety s dětmi

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu
  • Trasa výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu
  • Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)
  • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Krasový kaňon Pustý žleb se nachází v severní části Moravského krasu a spojuje obec Sloup se Skalním Mlýnem u Blanska. Kaňonem vede asfaltová cyklostezka, která přímo vybízí k zajímavé projížďce na kole. Cestou nás zláká prozkoumávání některých jeskyní a otvorů ve skalách

Trasa výletu (18 km) 

Výchozím bodem výletu je obec Sloup, v jejímž centru dominuje kostel Panny Marie Bolestné. Vyrazíme jižním směrem po cyklotrase č. 5 (Eurovelo 9). Po 500 metrech jízdy po silnici se ocitneme u Sloupských jeskyní, kde zpozorujeme osamocenou skálu pojmenovanou Hřebenáč. Po chodníku pokračujeme k jeskyni Kůlna - pravěkému sídlišti a významnému archeologickému nalezišti pozůstatků neandrtálského člověka, která je součástí návštěvního okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní. Následujeme ke vstupu do Šošůvských jeskyní (u hotelu Broušek).

V těchto místech odbočíme vpravo na cyklostezku (cyklotrasa 5A) a vjíždíme do kaňonu Pustý žleb. Postupně mírně klesáme, je zde výrazněji chladněji než v okolí. Vyplatí se nepospíchat, průběžně objevujeme několik menších jeskyní, které budou zpestřením pro děti. Baterky s sebou! :)

Po 6 kilometrech jízdy ze Sloupu dorazíme na rozcestí Pod Salmovkou, odkud vedou odbočky k propasti Macocha (východním směrem) a ke zřícenině Blansek (západním směrem). V obou případech se jedná o prudká stoupání - pro kola nesjízdná. Po chvíli po levé straně míjíme jeskyni Čertovu branku, přijíždíme k dolní stanici lanové dráhy na Macochu a po dalších 200 metrech jsme u vchodu do Punkevních jeskyní.

Poslední 2 kilometry do Skalního Mlýna nás doprovází řeka Punkva. Pokud bychom ve Skalním Mlýně odbočili doleva a pokračovali po cyklostezce, po 500 metrech dorazíme ke Kateřinské jeskyni. Dále cyklostezka stoupá Suchým žlebem ve směru k propasti Macocha či jeskyni Balcarka. Vzhledem k převýšení 150 metrů po ní s dětmi již nepokračujeme.

Využití cyklobusu - alternativní možnost bez zpátečního stoupání (15 km)

Tento výlet lze spojit též s dopravou cyklobusem, který jezdí mezi Blanskem a Sloupem. I když tím ušetříme celkově jen 3 kilometry, zpáteční cesta Pustým žlebem sice mírně, ale přesto po celou dobu stoupá. Výšlapu se vyhneme, jestliže ze Skalního Mlýna dojedeme na kole po silnici do Blanska (6 km po rovině) a odtud se dopravíme cyklobusem do Sloupu, výchozího místa výletu.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/moravsky-kras/1810-projizdka-na-kole-kanonem-pusty-zleb-v-moravskem-krasu