Výlety s dětmi

Prohlídky pro děti na zámku Mníšek pod Brdy

Výlety s dětmi

Prohlídky pro děti na zámku Mníšek pod Brdy

Prohlídky pro děti na zámku Mníšek pod Brdy
  • Trasa výletu: prohlídka zámku Mníšek pod Brdy - speciální prohlídky a programy pro rodiny s dětmi i dětské kolektivy, možnost procházky kolem zámeckého rybníka
  • Celková délka trasy: parkoviště je 100 metrů od zámku, možnost 1 km okruhu kolem zámeckého rybníka
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří zámku)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří zámku)

Popis

Mníšecký zámek se nachází nedaleko Prahy v krásné oblasti Brd, jež je hojně využívaná k výletům, turistice a rekreaci. Zámek je obklopen parkem, rybníky a přírodou a přitom zároveň stojí téměř uprostřed města. Jedná se o zajímavou stavbu čtvercového půdorysu se třemi nárožními věžemi. Otevřen je celoročně a nabízí speciální prohlídky a programy pro rodiny s dětmi i dětské kolektivy a klasické i kostýmované prohlídky pro dospělé.

Prohlídkové okruhy

„Pohádková prohlídka s princeznou Aničkou“ nás zavede do reprezentačních místností zámku, například jídelen, salónků, knihovny, kde děti v každém pokoji hádají, jaká pohádka se k nám zatoulala. Pomáhá jim při tom princezna Anička v krásných šatech a dlouhé vlečce. Délka 45 minut.

„Putování za zámeckými skřítky“ prochází také reprezentačními pokoji a vždy v každé místnosti představí jednoho domácího zámeckého skřítka, hodného nebo i zlobivého. Skřítkové mají různé pelíšky. Jeden bydlí ve skříni, jiný v krbu pánského salónku, další si vybral komůrku na přikládání do kamen. Délka prohlídky je 45 minut.

„Mazlíčci a zvířátka šlechtických pánů“ zahrnuje návštěvu soukromých komnat posledních majitelů zámku, mezi které patří ložnice, koupelny, dětský pokoj. Děti se dozvědí zajímavosti z historie společného života lidí a zvířat. Že středověcí králové rádi pozorovali krmení lvů a jiné divé zvěře, že se šlechtičny rády nechávaly portrétovat se svými psíky, že šlechtické děti z našeho zámku chovaly malou žabičku a mnoho dalšího. Délka 40 minut.

„Podvečerní prohlídky s andělem“ jsou oživené prohlídky pro děti, na které potkají také Bílou paní a anděla, který je povýší do šlechtického stavu a pasuje na rytíře a na princezny. Trvá 45 minut.

„Kouzelné sklepení“ představí ve dvou klenutých sklepních místnostech velké pohádkové bytosti ze zámku i podzámčí, které mají vztah k historii Mníšku, jako čertíka Brdíka, vodníka Ivánka, víly nebo pana krále. Délka 15 minut.

„Výtvarná dílna“ – zde si mohou děti samy nebo s pomocí rodičů vytvořit vlastnoručně památku z výletu. Můžou například zdobit obrázek zámku, vybarvovat sádrový odlitek s obličejem usměvavého skřítka nebo reliéfu zámku, malovat na hrníček.

„Královské radosti a starosti“ je program pro školní třídy, který doplňuje znalosti získané na hodinách dějepisu a vlastivědy. Představíme si stroj času a budeme cestovat od dob středověkých hradů až do moderního 20. století. Prohlídka zámku je spojena s vyplňováním výukových listů a jejich vyhodnocením. Délka programu je 90 minut.

„Expozice o historii odívání“ ukazuje na 77 malých panenkách různé trendy i výstřelky módy mnoha epoch od starověku a královny Kleopatry, přes další období, jež reprezentují například Ludvík XIV., Marie Terezie, Božena Němcová nebo Alžběta Bavorská zvaná Sissi, až k „pankačce“ z 20. století. Návštěva v délce 10 minut.

„Prvorepubliková prohlídka s vnučkou paní hraběnky“ je kostýmovaná prohlídka soukromých pokojů posledních majitelů zámku určená zejména milovníkům starých časů doby první republiky. Průvodkyně v roli vnučky paní hraběnky Terezie Kastové zavzpomíná na život své babičky a prozradí mnoho zajímavostí, které na klasických prohlídkách neuslyšíme. A možná dokonce potkáme i samotnou paní hraběnku. Prohlídka trvá 30 minut.

„Reprezentativní místnosti I. prohlídkové trasy“ – prohlídka představuje 11 bohatě zařízených historických interiérů, které byly využívány především ke slavnostním příležitostem. Uvidíme mimo jiné velké jídelny, vzácnou barokní kapli, salónky, knihovnu nebo pracovnu a v nich sbírky porcelánu, intarzovaného nábytku i portrétní galerii majitelů Mníšku. Délka 35 minut.

„Soukromé pokoje posledních majitelů na II. prohlídkové trase“ – prohlídka nás zavede, na rozdíl od I. trasy, do pokojů, které byly určeny k dennímu užívání. Patří sem koupelny, ložnice, dětský a hostinský pokoj a spatříme v nich již mnoho moderního zařízení z 19. a 20. století. Délka prohlídky 25 minut.

„Tematické prohlídky Velikonoční, Vánoční, Čarodějnické“ jsou prohlídky vztahující se k určitému období v roce a představující více i méně známé lidové zvyky a tradice s daným časem nebo svátkem spojené. Například proč se pálí čarodějnice? Jak rozeznat syrové vejce od vařeného a přitom ho nerozbít? Proč se váže lano kolem štědrovečerního stolu? Délka prohlídek 45 minut.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/1806-prohlidky-pro-deti-na-zamku-mnisek-pod-brdy