Výlety s dětmi

Zámek Slavkov – Austerlitz

Výlety s dětmi

Zámek Slavkov – Austerlitz

Zámek Slavkov – Austerlitz
  • Trasa výletu: prohlídka zámku Slavkov – Austerlitz (klasické, kostýmované a čarodějné prohlídky), procházka zámeckým parkem
  • Celková délka trasy: 2,5 km (okruh celým parkem)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Popis

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Znám je především jako rezidence významného rodu pánů z Kounic a jako místo, poblíž něhož se v roce 1805 odehrála Bitva tří císařů (neboli bitva u Slavkova).

Prohlídkové trasy

Následující tři klasické prohlídky jsou vhodné spíše pro školní děti od 7 let.

1. Historické sály: Tato trasa představuje reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou, dobovým mobiliářem. Vede Sálem předků, Rubensovým sálem a také Historickým sálem. Prohlídka vrcholí návštěvou kaple sv. Kříže.

2. Historické sály a salonky: Rozšířená prohlídka celého prvního patra zámku. Vedle prohlídkové trasy Historické sály zahrnuje také severní křídlo zámku, kde je instalována expozice představující kulturu bydlení šlechty od renesance až po 19. století.

3. Podzemí: Unikátní prostory dvou pater zámeckých sklepů, systému spojovacích chodeb, hospodářské zázemí s pekárnou a pomocnou kuchyní. K vidění je také lapidárium kamenných uměleckých artefaktů.

Pro děti budou více zajímavé kostýmované prohlídky zámku zaměřené na napoleonskou tématiku, osobnosti spjaté se zámkem a na originální vyprávění známých pohádek či čarodějné prohlídky podzemí. Kostýmované prohlídky s pohádkovou tématikou lze doporučit dětem od 4 let, strašidelné prohlídky raději od 7 let.

Několik prostor nabízí možnost doplnit si prohlídku zámku o některou z četných výstav, které zámek v průběhu roku pořádá. Velmi oblíbené jsou vzpomínkové akce konané u příležitosti výročí bitvy u Slavkova. Na slavkovském zámku se pořádají také koncerty. Je možné uspořádat kulturní a společenské akce v celém zámeckém areálu.

Nabídka dalších služeb: Zámecká kavárna a v létě zahrádka v blízkosti pokladny; Zámecká restaurace s vinným sklepem; prodej suvenýrů, upomínkových předmětů, publikací a knih souvisejících se zámkem.

K procházce a odpočinku jistě poslouží přilehlý park s bohatou sochařskou výzdobou a několika bazény. Byl navržen ve stylu francouzských barokních zahrad a patří k nejvýznamnějším ukázkám historické zeleně na Moravě. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-morava/1803-zamek-slavkov-austerlitz