Výlety s dětmi

Procházka areálem Botanické zahrady Praha po celý rok

Výlety s dětmi

Procházka areálem Botanické zahrady Praha po celý rok

Procházka areálem Botanické zahrady Praha po celý rok
  • Trasa výletu: okruh Botanickou zahradou Praha
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Botanická zahrada hlavního města Prahy se nalézá v Praze 7 – Troji. Vstup do zahrady je možný třemi vchody: na severní straně z ulice K Pazderkám, na jihozápadě z ulice Nádvorní a o víkendech přes vinice sv. Kláry u zámku Troja. Zaparkovat můžeme na placeném parkovišti u severního vchodu, případně na parkovištích ZOO Praha.

Pohodovou procházku s kočárkem a s dětmi nám poskytnou rozlehlé venkovní expozice, které lze projít celoročně. A je jedno, v jakém ročním období se sem vypravíme, protože každý měsíc je něčím originální a nabídne nám zcela jinou podívanou.

Centrum botanické zahrady tvoří tzv. „Ornamentální zahrada“, kde jsou k vidění bambusy, různé jehličnany a listnaté dřeviny, trvalkové záhony, léčivé rostliny, skalničkový skleník a jiné. Na „Ornamentální zahradu“ směrem na jih navazuje Japonská zahrada s rostlinami typickými pro Japonsko a Čínu. Pod ní si ve strmém slunném svahu prohlédneme rostliny z Turecka a Středomoří.

Expozice „Stráň“ spojuje severní a jižní část zahrady. Nalézá se tu dochovaná stepní květena a zvířena. Na návrší se vypínají železné sochy výtvarníka Lukáše Raise – Pasoucí se boileři neboli Dva. Kousek pod sochami je situované posezení, odkud se nabízí krásný pohled na Prahu. Nad strání se rozprostírají lesní biotopy východní Asie, Severní Ameriky a arboretum. Na okraji lesa na rozhraní se stepní strání se nalézá rozhledna od ak. sochaře Čestmíra Sušky, která je otevřena v období od 1. 4. do 31. 10. V lese objevíme dětské hřiště se zvukovými objekty od výtvarníka Lukáše Gavlovského.

V roce 2011 byla v horní části zahrady orientované na jih zpřístupněna veřejnosti „Pivoňková louka“. Jsou na ní umístěny dřevěné lavičky sloužící k odpočinku. Travnatá plošina je po obvodu osázená pásmem dřevin a bylinnými a dřevitými pivoňkami. Na přelomu března a dubna Pivoňkovou louku krášlí rozkvetlé magnolie.

Jižní část SEVERU a areál JIH představují expozici "Severoamerická polopoušť" se sbírkou zimovzdorných sukulentů a kaktusů a jiných otužilých rostlin.

Severovýchodní část zahrady vyplňuje skleník Fata Morgána s exotickými rostlinami, který byl vybudován do skály. V průběhu roku se tu pořádají různé výstavy. Vstupné do areálu pražské botanické zahrady i s prohlídkou skleníku Fata Morgana je zvýšené. Součástí zahrady je na západě památkově chráněná vinice sv. Kláry.

Venkovní expozice jsou od 1. 11. do 31. 3. přístupné bez poplatku. V současné době se připravují další nové expozice, a tak se můžeme těšit na stále něco nového. V objektu botanické zahrady se konají společenské akce, z nichž je řada vhodných i pro děti.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/praha/1802-prochazka-arealem-botanicke-zahrady-praha-po-cely-rok