Výlety s dětmi

Výlet do Hrusic – rodiště národního umělce Josefa Lady

Výlety s dětmi

Výlet do Hrusic – rodiště národního umělce Josefa Lady

Výlet do Hrusic – rodiště národního umělce Josefa Lady
  • Trasa výletu: procházka Hrusicemi: místo, kde stával Ladův rodný dům č. p. 15 - hospoda u Sejků - kostel sv. Václava ze 13. století - stálá výstava modelů Antonína Jedličky v OÚ Hrusice - Památník Josefa Lady
  • Celková délka trasy: 2 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (po Hrusicích)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po Hrusicích)

Popis

Hrusice jsou rodištěm národního umělce Josefa Lady. Rodiny s dětmi, které mají rády jeho tvorbu, se mohou do této obce nedaleko Prahy zajet podívat.

Navštívit tu můžeme Památník Josefa Lady, který je otevřený celoročně.

Když bychom se vydali směrem z návsi k potoku, tak pod kopcem po pravé straně uvidíme místo, kde stával Ladův rodný dům č. p. 15. Na současné budově je umístěna pamětní deska.

Významnou architektonickou památkou Hrusic je kostel sv. Václava ze 13. století, který můžeme vidět na mnoha Ladových obrázcích. Najdeme jej na vršku na návsi. Velmi vzácnou součástí kostela je románský portál z červeného pískovce.

Na návsi vedle kostela, se nachází vyhlášená hospoda U Sejků, která je vymalovaná obrázky Josefa Lady.

V OÚ v Hrusicích stojí k navštívení stálá výstava modelů Antonína Jedličky, synovce Josefa Lady.

V Hrusicích začíná naučná stezka Cesta kocoura Mikeše, která končí v Říčanech u Prahy a je dlouhá 20 km. Své putování můžeme ukončit kdekoli chceme a k návratu využít vlak či autobus. Na 12 zastaveních s informačními tabulemi si prohlédneme jednotlivá místa, kde se příhody kocourka Mikeše odehrávaly a nebudou chybět ani úryvky z knížky doplněné autorovými obrázky. Částí naučné stezky vede i cyklotrasa.

Návštěvu Hrusic lze spojit s výletem na oblíbené Ladovo místo – zříceninu hradu Hláska, která se vyskytuje na mnoha jeho obrázcích.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/posazavi/1738-vylet-do-hrusic-rodiste-narodniho-umelce-josefa-lady