Výlety s dětmi

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu

Výlety s dětmi

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu
  • Trasa výletu: z Adamova na zříceninu hradu Nový hrad
  • Celková délka trasy: 8 km (trasa bez kočárku), 9 km (trasa s kočárkem)
  • Terén: rovinatý až kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu (upravená trasa)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Nový hrad se vypíná na kopci mezi Adamovem a Blanskem ve střední části Moravského krasu. Auto můžeme nechat na parkovišti v blízkosti vlakové stanice Adamov – zastávka. Vyrazíme po asfaltové cestě vedeni zelenou turistickou značkou. Po levé straně sledujeme řeku Svitavu. Po chvíli dojdeme k farmě, kde naši pozornost upoutají domácí zvířátka. Vidět tu můžeme například kozy, osly a prasata. O kousek dále je bufet.

U studánky Pod (Novým) hradem zabočíme doprava. Začneme mírně stoupat po zpevněné přírodní cestě (zelená turistická značka souběžná s cyklotrasou 5119) a od řeky Svitavy se vzdalujeme.

Asi 500 metrů za studánkou zelená turistická značka odbočuje z hlavní cesty doleva na úzkou zarostlou pěšinu. Zde se cesta pro pěší bez kočárku a s kočárkem rozděluje.

Pokud nejdeme s kočárkem, odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku vedoucí lesní pěšinou. Je sice prudší a méně kvalitní, ale zato kratší. Na rozcestí Nový hrad – zříc., odb. u Masarykovy lípy se vydáme doleva po červené turistické značce, která nás dovede až na Nový hrad.

Celý hrad je obehnán hradbami a parkánem. Při prohlídce navštívíme středověkou mučírnu a podíváme se do části hradního paláce s replikami tehdejší zbroje a různých nástrojů. Na nádvoří se nalézají lavičky, občerstvení nám poskytne hradní šenk. Na Novém hradě se konají různé akce a jarmarky.

Varianta pro turisty s kočárkem

V místech, kde zelená značka opouští hlavní cestu (500 metrů za studánkou), stále pokračujeme po této cestě (odtud již jen cyklotrasa 5119). Od rozcestí Nový hrad – zříc., odb. jdeme po červené turistické značce. Před rozcestím Nový hrad zříc. z červené uhneme vlevo na neznačenou cestu, kterou se vyhneme závěrečnému hůře sjízdnému úseku pro kočárky. Hrad zčásti obejdeme a po cestě se dostaneme až před vstupní bránu Nového hradu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/moravsky-kras/1686-novy-hrad-u-adamova