Výlety s dětmi

Naučná lesnická stezka U Mlejna

Výlety s dětmi

Naučná lesnická stezka U Mlejna

Naučná lesnická stezka U Mlejna
  • Trasa výletu: okruh z Martinic v Krkonoších po hrázi rybníka U Mlejna a k rybníkům Na Bubně a Slané Bahno
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Okružní naučná lesnická stezka U Mlejna nás zavede do Krkonoš pod vrch Bransko k Martinickému mlýnu, do jeho okolí a prostřednictvím zastávek s informačními tabulemi nám představí vývoj zdejších lesů a roli jejich majitelů a správců od dob hraběte Harracha v 17. století až po držení lesů podnikem Lesy České republiky, které je spravují od roku 1992.

Cesta začíná v blízkosti železničního přejezdu na konci obce, u roubené budovy bývalého Martinického mlýna, kde můžeme na malém parkovišti odstavit svůj vůz. Pokud bychom přijeli vlakem, trasa se nám prodlouží asi o 2 km cestou z nádraží. Poté, co mlýn přestal sloužit původnímu účelu, byl přeměněn na hájovnu a ještě později na soukromý rekreační objekt. Odtud nás cesta navede přímo na okruh stezky, jejíž motto zní: „Les je ostrovem života v člověkem využívané krajině." Příjemnou cestou narazíme na celkem sedm zastavení s informačními texty. První je výchozí bod – Martinický mlýn, následují zastavení: Obnova Martinických rybníků, Historický vývoj lesa, Na Bubně, Přirozená obnova lesa, Slané Bahno a Les mnoha tváří. K odpočinku na trase slouží několik laviček.

Nejprve stezka obkružuje velkou část rybníka U Mlejna. Zpočátku jdeme po asfaltce, která pak přechází v pevnou přírodní cestu. Poté, co obejdeme asi polovinu obvodu rybníka, se na chvíli vnoříme do lesa a posléze jsme u rybníka Na Bubně. Tady se značená cesta stáčí opět do lesa a zanedlouho nám otevře pohled na malou vodní hladinu rybníka Slané Bahno. V závěrečném úseku se dostaneme lesním výsekem zpátky do výchozího bodu našeho výletu. Ačkoliv nám informační tabule poskytnou řadu zajímavých informací, můžeme si vyzvednout na OÚ Martinice leták s mapkou, která nás provede jednotlivými zastaveními.

Zdroj: www.region-krkonose.cz/aktivni-vyziti/turisticke-trasy-naucne-stezky/lesnicka-naucna-stezka-u-mlejna

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/krkonose/1678-naucna-lesnicka-stezka-u-mlejna-krkonose