Výlety s dětmi

Cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Polnička – Velké Dářko

Výlety s dětmi

Cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Polnička – Velké Dářko

Cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Polnička – Velké Dářko
  • Trasa výletu: ze Žďáru nad Sázavou přes Polničku k přehradě Velké Dářko
  • Celková délka cyklotrasy: 20 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Tento cyklistický výlet vede po rovině, z větší části po asfaltové cyklotrase, z menší po polní a lesní cestě. Je vhodný pro rodiny s dětmi či jízdu s cyklovozíkem. Cestou si můžeme udělat přestávku ve sportovně-rekreačním areálu Pilák, uvidíme sochy v přírodě od Michala Olšiaka, v létě je možné se vykoupat ve vodních nádržích Pilská a Velké Dářko a děti jistě ocení zastavení v zábavním areálu Salón Expres Vagón v Polničce.

Ze Žďáru nad Sázavou po cyklostezce podél Sázavy a vodní nádrže Pilská

Vyjíždíme od Domu kultury v centru Žďáru nad Sázavou severním směrem po asfaltové cyklostezce (cyklotrase č. 5061) podél řeky Sázavy. Po 2,5 kilometrech jízdy příjemným prostředím mimo obydlenou část města se ocitneme u Bránského rybníka, na jehož protějším břehu spatříme zámek. U rybníka souběžně s cyklostezkou prochází 2. okruh naučné stezky kolem Zelené hory. Po chvilce nás značky cyklotrasy dovedou k vodní nádrži Pilská a u ní sportovně-rekreačnímu areálu Pilák. Vedle areálu u cyklotrasy objevíme sousoší od Michala Olšiaka - Lev, Hraniční kámen a Orlice, představující symbolickou zemskou hranici mezi Čechy a Moravou.

Od vodní nádrže Pilská do Polničky k zábavnímu areálu Salón Expres Vagón

Z cyklostezky podél vodní nádrže Pilská nás cyklistické značení nasměruje doprava a následně doleva do vesnice Polnička. Na návsi u potravin opouštíme značenou cyklotrasu 5061, přejedeme hlavní silnici a navážeme na vedlejší uličku mírně doleva do kopečka vedeni červenou turistickou značkou. Při výjezdu z Polničky narazíme na zábavní areál Salón Expres Vagón Polnička, kde se děti mohou zabavit na různých atrakcích a občerstvit se. Areál nabízí jízdu zahradní železnicí, na elektrických čtyřkolkách a další. Milovníky zvířátek potěší zookoutek.

Od areálu Salón Expres Vagón k přehradě Velké Dářko

Od areálu Salón Expres Vagón k Velkému Dářku dojedeme po polní a lesní cestě stále vedeni červenou turistickou značkou. Během cesty si všimneme několika rybníků (Kamenný, Železný, Nový aj.). Přehrada Velké Dářko nabízí možnost koupání, u pláže (po příjezdu k přehradě vpravo asi 600 metrů po asfaltce) je občerstvení a další socha Michala Olšiaka - „Rozcestník Dařbucha“. Zpět do Žďáru nad Sázavou se vracíme po stejné cestě.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/vysocina/1593-cyklotrasa-zdar-nad-sazavou-polnicka-velke-darko