Výlety s dětmi

Procházka arboretem a zámeckými parky, Žampach

Výlety s dětmi

Procházka arboretem a zámeckými parky, Žampach

Procházka arboretem a zámeckými parky, Žampach
  • Trasa výletu: procházka arboretem a zámeckými parky v Žampachu, poznávací okruh s popisky, dětské a sportovní hřiště, informační centrum, programy pro organizované skupiny s průvodcem, kulturní akce
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Arboretum Žampach se nachází ve stejnojmenné obci mezi městy Ústí nad Orlicí a Žamberk. Je součástí zámeckého areálu, před nímž najdeme parkoviště, kde můžeme nechat auto.

Arboretum Žampach a zámecké parky jsou státem chráněnou kulturní památkou v péči Domova pod hradem – domova pro osoby se zdravotním postižením rozprostírající se na ploše cca 4 ha. Skládají se ze tří částí: „vnitřního“ zámeckého parku (v blízkém okolí zámku, výměra 1 ha), „horního“ zámeckého parku (navazující na zámecký areál, výměra 1 ha) a „dolního“ zámeckého parku (pod zámkem za silnicí, výměra více než 2 ha).

Tabulkový informační systém u vybraných porostů nás na poznávacím okruhu seznámí s různorodými (u nás i měně známými) druhy dřevin. V arboretu a zámeckých parcích se vyskytuje více než 500 druhů a kultivarů dřevin. Arboretum Žampach je veřejnosti přístupné celoročně. Pro děti zde bylo vybudováno dětské a sportovní hřiště, v jehož blízkosti je odpočinkový zahradní altán. Drobné občerstvení lze zakoupit v Turistickém informačním centru Žampach, které zajišťuje programy pro organizované skupiny s průvodcem a také přístup na internet. V areálu arboreta se dále nalézají stáje, jezírko, informace o nedaleké zřícenině hradu Žampach a lapidárium s vystavenými pískovcovými segmenty pocházejícími z archeologických průzkumů v hradním areálu.

V areálu zámku Žampach se konají též různé kulturní akce.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/orlicke-hory/1559-arboretum-zampach