Výlety s dětmi

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Výlety s dětmi

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
  • Trasa výletu: z Turnova kolem zámku Hrubý Rohozec, přes Dolánky, Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
  • Celková délka cyklotrasy: 22 km (tam i zpět), 12 km (při návratu vlakem)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Na základě projektu Greenway Jizera byla na konci roku 2013 uvedena do provozu cyklostezka z Dolánek u Turnova do Malé Skály a Líšného, po níž se projedeme v tomto cyklistickém výletu. Zahájíme ho již na severozápadním okraji Turnova v městské části Hrubý Rohozec, kde zaparkujeme a podíváme se ke státnímu zámku. Povrch stezky z Turnova do Malé Skály je převážně asfaltový, jen v krátkých úsecích vede po zpevněných cestách. Z Malé Skály do Líšného jde o zpevněné lesní cesty.

Trasa výletu

Po prohlídce zámku Hrubý Rohozec vyrazíme vpravo po vedlejší silnici. Těsně před nadjezdem přes hlavní silnici č. 10 na Železný Brod odbočíme vlevo a po chodníku vedoucím podél hlavní silnice sjedeme k můstku nad železnicí, přejedeme jej a následně odbočíme vlevo do Dolánek (pozor: chodník je úzký a sjezd po něm strmější, nezkušené děti by měly raději vést kolo).

V Dolánkách u Dlaskova statku navážeme na cyklostezku (cyklotras 17), která nás provází malebnou krajinou Českého ráje. Projíždíme mezi loukami k toku řeky Jizery (k jejímu pravému břehu), od které se brzy vzdálíme. Zanedlouho dorazíme k železničnímu mostu přes řeku Jizeru, který se nachází hned za osadou Loužek. Přejedeme jej, klesneme dolů na asfaltku a zabočíme doleva do nejmenší obce Libereckého kraje - Rakousy. Objevíme tu posezení, kde si můžeme dát připravenou svačinu z domova. Stále pokračujeme po cyklotrase 17 a ještě dvakrát změníme břeh Jizery přejezdem přes nově vybudované lávky, než se dopravíme do Malé Skály k Boučkovu statku (dnes hospoda a expozice muzea a galerie).

V Malé Skále si všimneme nad údolím Jizery se vypínajícího skalního hradu Vranova, který nechal jeho tehdejší majitel v 19. století přestavět na Pantheon (památník slavných tehdejší doby) s kaplí. V obci najdeme více možností občerstvení. S dětmi lze chvíli zrelaxovat u půjčovny lodí – Žluté plovárny, je zde velká travnatá plocha a dětské hřiště. Pro větší děti je tu zpestření v podobě lanového centra. Z Malé Skály podél řeky dojedeme do obce Líšný.

Pokud se na výlet vydáme s menšími cyklisty, je možné se z Líšného zpět do Turnova vrátit vlakem (vlak také zastavuje v Malé Skále i Dolánkách).

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/cesky-raj/1520-cyklostezkou-jizera-z-turnova-pres-malou-skalu-do-lisneho-s-moznosti-navratu-vlakem