Výlety s dětmi

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město

Výlety s dětmi

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město
  • Trasa výletu: ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město s odbočkou na zámek Hrubá Skála
  • Celková délka trasy: 9 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla

Popis

Na tento výlet vyrazíme z lázní Sedmihorky. Během okruhu spatříme mnoho pískovcových skalních útvarů, prohlédneme si hrad Valdštejn, z vyhlídek se pokocháme krásnými panoramaty Hruboskalského skalního města, navštívíme arboretum a uděláme si odbočku k zámku Hrubá Skála. Okruh je dlouhý asi 9 km, a pokud půjdeme i na prohlídku hradu Valdštejn, určitě je dobré si na výlet vyhradit celý den.

Ze Sedmihorek k hradu Valdštejn

Od parkoviště v lázních Sedmihorky se vydáme zpět po silnici, po níž jsme přijeli. Na první křižovatce odbočíme vlevo. Jdeme po turisticky neznačené asfaltové cestě (cyklotrase 4089) podél Pilského rybníka. Za koupalištěm přes cyklistické rozcestí Podháj pokračujeme rovně, na následujícím rozcestí u Smíchousova rybníka se stočíme vpravo na žluté turistické značení. Mírně stoupáme stále po asfaltové cestě. Po cca 2 km chůze ze Sedmihorek žlutá značka z asfaltky odbočuje doleva a vede vzhůru po schodech a poté po lesní cestě. Zanedlouho se opět napojíme na asfaltku a nadále pokračujeme ve výstupu k hradu Valdštejn.

Prohlídka hradu Valdštejn

V případě, že se rozhodneme jít na prohlídku hradu, po mostě vkročíme do hlavní brány, za níž se nalézá pokladna. Po venkovním areálu hradu Valdštejna máme volný pohyb, pokud si zakoupíme vstupné bez průvodce. Interiéry jsou přístupné pouze v přítomnosti průvodce. V létě si lze objednat pro skupinu dětí kostýmované prohlídky. Na Valdštejně se konají též různé jednorázové akce. Jednotlivé programy jsou k dispozici na oficiálních stránkách hradu. Milovníky pohádek bude zajímat, že se tu natáčel Princ Bajaja, Kočičí princ, Anička s lískovými oříšky nebo epizoda ze seriálu Arabela.

Vyhlídky na Hruboskalské skalní město

Asi 50 metrů před hradním mostem se nachází rozcestí Valdštejn – hrad, kde se můžeme občerstvit v "Hospodě na Valdštejně". Odtud pokračujeme po červené turistické značce. Cestou se k nám přidá a zase odpojí mnoho turistických značek, ale nám postačí sledovat pouze červené turistické značení až k rozcestí U Adamova lože.

Od rozcestí Valdštejn – hrad procházíme se střídavým stoupáním a klesáním přes rozcestí U Kavčin, Jižní sedlo a U Radče. Za rozcestím U Radče jsou na skalní plošině odbočky k vyhlídkám poskytujícím krásnou podívanou na jednotlivé věže a skupiny Hruboskalského skalního města. Nejprve zabočíme k vyhlídce "U Lvíčka", odkud máme okouzlující rozhled na okolní skály - Čertovu ruku, oblast Majáku, Lvíčka, Sfingu, Mužíčka, Lavici, Cikána, Kapelníka a mnohé další, v pozadí spatříme vrch Kozákov. Po několika stech metrech míjíme přímo u cesty "Vyhlídku" a poslední odbočka vede k vyhlídce "Na Kapelu".

Arboretum Bukovina a skalní útvar Adamovo lože

Po návratu na hlavní cestu sejdeme dolů k rozcestí Arboretum – Bukovina, kde se cesta stáčí doleva do Arboreta Bukovina. Po opuštění druhé branky arboreta stoupáme po asfaltové cestě k již zmíněnému rozcestí U Adamova lože. V těchto místech nás červená turistická značka opouští a my navážeme na modrou turistickou značku, která nás provází Hruboskalským skalním městem. 50 metrů od rozcestí se nalézá skalní Adamovo lože.

Odbočka skalní průrvou k zámku Hrubá Skála

Následujícím odbočením na zelenou turistickou značku (vpravo) můžeme úzkým průchodem mezi skalami („Myší dírou“) vyjít k parkovišti u zámku Hrubá Skála. Nachází se tu kostel sv. Josefa, který nás jistě zláká k prohlídce interiéru. Za poplatek je možné se podívat na nádvoří zámku Hrubá Skála, z něhož je pěkný pohled do krajiny Českého ráje. V současné době se v prostorách zámku nalézá hotel a veřejnosti je přístupná pouze věž.

Od zámku Hrubá Skála do Sedmihorek

Po návratu do skalní rokle naše kroky směřují po modré souběžně se zelenou turistickou značkou na rozcestí Osudová. Zde se modrá značka odklání a my se už jen po zelené značce dostaneme zpět do Sedmihorek, kde uzavíráme okruh.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/151-vylet-na-valdstejn-a-hrubou-skalu