Výlety s dětmi

Za výhledy na Černostudničním hřbetu

Výlety s dětmi

Za výhledy na Černostudničním hřbetu

Za výhledy na Černostudničním hřbetu
  • Trasa výletu: z Jablonce nad Nisou přes Černou Studnici do Tanvaldu, návrat vlakem
  • Celková délka trasy: 12 km (návrat vlakem)
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Jizerskohorský výšlap nás zavede na Černostudniční hřbet, který nám poskytne krásnou podívanou do okolní krajiny z rozhledny Černá Studnice a skalních vyhlídek. Trasa členitým terénem je vhodná pro turisticky zdatné děti. Výlet začíná v Jablonci nad Nisou a končí v Tanvaldu, odkud se do Jablonce vrátíme vlakem.

Z Jablonce nad Nisou na rozhlednu Černá Studnice

Výlet zahájíme v Jablonci nad Nisou, kde zaparkujeme v ulici Korálková poblíž vlakové zastávky Jablonec n. N. - zastávka. Vyrazíme ulicí Na Hutích po žluté TZ. Na okraji městské zástavby (na rozcestí Jablonec n. N. – Na Hutích) odbočíme doleva do lesa. Žlutá značka se po cca 600 metrech stáčí doprava. My pokračujeme rovně, vzápětí vlevo po červeném místním značení až na rozcestí Jablonec n. N. - Alešova, kde se dáme doprava na zelenou turistickou značku. Po ní vystoupáme na rozhlednu Černá Studnice.

Kamenná rozhledna Černá Studnice z roku 1885 se tyčí na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 869 metrů. Po zdolání 91 schodů nám čtyři vyhlídkové ochozy poskytnou kruhový výhled na Jizerské hory, Český ráj a Krkonoše. Konkrétně můžeme vidět jizerskohorské vrcholky s rozhlednami Tanvaldský Špičák, Bramberk a Královka. Dále se nabízí pěkný pohled na Ještěd, města Jablonec n. Nisou a Liberec, hrady Bezděz a Trosky, vrch Kozákov, horu Sněžku a jiné.

V areálu rozhledny je dětské hřiště, výběh s lamami a kozami, malé arboretum a 250 metrů odtud sáňkařská dráha. Občerstvit se je možné v restauraci či stánku.

Putování po vyhlídkovém hřebeni

Od rozhledny Černá Studnice navážeme na červenou hřebenovou trasu po Černostudničním hřbetu, která vede zpočátku po pohodlné lesní cestě, kde si prohlédneme skalní útvary Černostudniční věž a Kladívko. Pokračujeme přes rozcestí Berany a Vrchúra.

Trasu nám lemují skalní útvary a cesta už je fyzicky náročnější. Po skalním podloží se dostaneme na vyhlídku Muchov s telekomunikačním vysílačem. Odtud cesta strměji klesá k přístřešku na okraji Velkých Hamrů. O kousek dále můžeme z červené trasy zahnout na Terezínku, kamennou vyhlídku s přístupovým schodištěm. Na místě údajného sídla obávaného loupežníka Šoufa ji dal vybudovat v roce 1853 Johann Mayer, majitel Tanvaldské přádelny bavlny. Vyhlídka nese jméno po jeho ženě Terezii. Poskytuje krásný pohled do údolí řeky Kamenice, na Tanvald a Velké Hamry.

Z Tanvaldu vlakem do Jablonce

Poté nás již čeká sestup lesem až do Tanvaldu na vlakové nádraží. Držíme se červené značky. Na křižovatce ulic Krkonošská a Poštovní červenou opustíme. Zabočíme vlevo do ulice Poštovní a směřujeme k vlakovému nádraží. Odkud se vlakem vrátíme do Jablonce nad Nisou k výchozímu bodu výletu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizerske-hory/14589-za-vyhledy-na-cernostudnicnim-hrbetu