Výlety s dětmi

Přes Blatenský vrch k Vlčím jámám

Výlety s dětmi

Přes Blatenský vrch k Vlčím jámám

Přes Blatenský vrch k Vlčím jámám
  • Trasa výletu: od rozcestí Pod Blatenským vrchem přes Blatenský vrch k Ledové jámě a Vlčím jámám
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Výchozím bodem výletu je parkovací místo (u rozcestí Pod Blatenským vrchem), jež se nalézá u silnice spojující Horní Blatnou s Bludnou. Odtud se vydáme po asfaltové silničce vedeni červenou turistickou značkou směrem na Blatenský vrch. Vzhledem k tomu, že se parkovací místo nachází v nadmořské výšce kolem 1000 metrů, výšlap na Blatenský vrch (1.043 m) nebude tak náročný. Na jeho vrcholu se vypíná rozhledna z roku 1913, jejíž výhledy jsou z velké části omezeny vzrostlými stromy.

Od rozhledny sejdeme po červené k Ledové jámě, jež představuje 15 metrů hlubokou a velmi úzkou skalní průrvu. Vznikla v 16. století hlubinnou těžbou cínové rudy v dole Jiří. Vede k ní strmé kamenné schodiště se zábradlím. Dle historických pramenů původní důl dosahoval hloubky až 50 metrů. Název je odvozen z udržení takzvaného jeskynního ledu, který je tu zachován i v letním období. Toto způsobuje profil průrvy a také slabé proudění vzduchu uvnitř. Další zajímavostí je, že zdejším ledem byli údajně ošetřeni vojáci za bitvy národů u Lipska roku 1813.

Po lesní pěšině se o kousek níže dostaneme k mnohem rozsáhlejšímu pozůstatku středověkého dolování s ukázkou zbytků starých zřícených komor a chodeb. Po bývalém dolu Wolfgang tu zůstala skalní propadlina dlouhá přes 120 metrů, široká cca 14 metrů a hluboká až 25 metrů, která byla pojmenována Vlčí jáma. Ve své těžební době činila hloubka dolu až 85 metrů. Kvůli možnému sesuvu skal či pádu jsou vyhrazena vyhlídková místa, respektive zábranou bylo vymezeno, až kam nejdále mohou sahat naše kroky. Na okraje a do nitra skal je vstup nebezpečný a zakázaný!

Zpáteční cesta k zaparkovanému autu vede po stejné trase.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/krusne-hory/14512-pres-blatensky-vrch-k-vlcim-jamam