Výlety s dětmi

Na zříceninu hradu Ronov

Výlety s dětmi

Na zříceninu hradu Ronov

Na zříceninu hradu Ronov
  • Trasa výletu: od odbočky u obce Stranné nedaleko Blíževedel na zříceninu hradu Ronov
  • Celková délka trasy: 6 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla pouze prvních 1,5 km

Popis

Příjezd, parkování

Za výchozí bod jsme zvolili místo mezi obcemi Stranné a Litice, kde turistické značky opouštějí silnici vedoucí z Blíževedel na Holany.

Auto můžeme zaparkovat v místě, kde červené a zelené turistické značky po polní cestě opouštějí silnici (cca 500 metrů za osadou Stranné, odkud sem turistické značky vedou). Je zde ale málo místa pro více aut. Za sucha lze dojet o 100 metrů dále po této polní cestě a auto nechat tam.

 

Popis trasy výletu

Ke zřícenině hradu Ronov dojdeme přes rozcestí Pod Ronovem, ke kterému dorazíme mírným stoupáním polní cestou přecházející v lesní cestu po červených a zelených turistických značkách. Na tomto rozcestí červené značky odbočují doprava a klesají do Stvolínek. My dále pokračujeme po červené tvarové odbočce zpočátku rovně společně se zelenou značkou, asi po 100 metrech se naše značka osamostatní a odbočuje vlevo. Po mírném začátku stále prudčeji stoupáme ke strmému vrcholu čedičového vrchu, na němž stojí zřícenina hradu. Odměnou za námahu je poměrně rozsáhlá zřícenina a pěkný výhled do okolí.

Z čedičového kopce Ronov (552 m) se stejnojmennou zříceninou hradu máme pěkné rozhledy na Holanské rybníky, oblast kolem Máchova jezera, hrad Bezděz, Vlhošť, Kokořínsko, Úštěcko a část Českého středohoří. Při dobré viditelnosti spatříme i Ještěd v Jizerských horách.

Tento výlet bychom doporučili odhadem rodinám s malými turisty cca od pěti let věku. Ve strmějších úsecích při výstupu na zříceninu i na ní samotné je třeba dbát zvýšené opatrnosti! K odbočce na Ronov je možná jízda na odrážedle, při následujícím výstupu je nutné ho nést.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/kokorinsko/1373-na-zriceninu-hradu-ronov