Výlety s dětmi

Výlet na zámek Kozel a zříceninu hradu Lopata

Výlety s dětmi

Výlet na zámek Kozel a zříceninu hradu Lopata

Výlet na zámek Kozel a zříceninu hradu Lopata
  • Trasa výletu: k zámku Kozel, okruh přírodně krajinářským parkem a ke zřícenině hradu Lopata
  • Celková délka trasy: 11 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Na tomto výletě se projdeme krásným přírodně krajinářským parkem zámku Kozel a podíváme se ke zřícenině hradu Lopata, ukrývající se nedaleko v lese. Počátek výletu v zámeckém parku můžeme absolvovat s libovolným kočárkem. Následný úsek na zříceninu hradu Lopata vede po lesních cestách a je sjízdný pouze s kočárkem do terénu.

Zámek Kozel a zámecký park

Zaparkujeme na placeném parkovišti v obci Šťáhlavy a vydáme se po asfaltové cestě k Lopateckému rybníku v zámeckém parku. U něj odbočíme doleva směrem k zámku, který stojí na kopci. Za zámkem objevíme skálu, odkud máme výhled do údolí řeky Úslavy. Areál zámeckého parku a všechny návštěvnické okruhy na zámku jsou bezbariérové. Pro zpestření výletu se můžeme projet na lodičkách po Lopateckém rybníku, které jsou zde k zapůjčení za určitý poplatek.

Zřícenina hradu Lopata

Po procházce zámeckým parkem se vrátíme zpět k Lopateckému rybníku a od rozcestí Kozel - rybník se vypravíme po modré turistické značce ke zřícenině hradu Lopata. Cesta je ze začátku pěkná, vede chatovou oblastí podél Úslavy a po vzdálení od řeky lesem po asfaltové cestě. Později z asfaltky odbočíme doprava a cesta se místy zhoršuje. Nejtěžší asi 200 metrový úsek vede po úzké cestě přes kořeny. Závěrečný výstup ke zřícenině s kočárkem není zcela snadný (cca 200 metrů), ale nic, co by zdatní turisté nezvládli!

Z původního hradního stavení se dochovaly zbytky vstupního gotického portálu a vytesané cisterny, základy hranolové a severní okrouhlé věže a zdivo hradního paláce. K pozůstatkům hradu se dostaneme po můstku propojujícího dvě skály. Po prohlídce zříceniny kráčíme po stejné trase zpět k zámku Kozel. Občerstvení s venkovním posezením najdeme u rybníka i u parkoviště.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/plzensko/137-vylet-na-zamek-kozel-a-zriceninu-hradu-lopata