Výlety s dětmi

Vyhlídky nad Vaňovem

Výlety s dětmi

Vyhlídky nad Vaňovem

Vyhlídky nad Vaňovem
  • Trasa výletu: 2 trasy; 1. - z Podlešína na Vaňovskou skálu; 2. - z Podlešína k Vaňovskému vodopádu a na vyhlídku Vrkoč
  • Celková délka trasy: 1. - na Vaňovskou skálu a zpět 1 km; 2. - k Vaňovskému vodopádu a na vyhlídku Vrkoč a zpět 4 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: 1. - na Vaňovskou skálu sportovní kočárky do terénu, 2. - na vyhlídku Vrkoč nevhodné pro kočárky
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: 1. - na Vaňovskou skálu vhodné pro odrážedla, 2. - na vyhlídku Vrkoč nevhodné

Popis

1. Vaňovská skála

Byla by škoda nechat si ujít vyhlídku z Vaňovské skály, která se nachází na levém břehu řeky Labe a je snadno dostupná ze silnice od Podlešína směrem na Chvalov. Z Podlešína po této silnici vedou žluté turistické značky. My s autem dojedeme z Podlešína až ke kraji lesa k rozcestníku, odkud doleva vede tvarová odbočka k vyhlídce na Vaňovské skále.

Auto zaparkujeme vedle silnice a vydáme se k 500 m vzdálené vyhlídce po polní cestě vedoucí mezi loukou a krajem lesa. Stejnou cestou zpět. Z vyhlídky je závratný pohled na o 300 m níže protékající Labe přehrazené Masarykovým zdymadlem, na skálu Vrkoč, Ústí nad Labem, Střekov s hradem, Brnou, Sluneční stráň a na Vysokého Ostrého.

K vyhlídce je pohodlný přístup, který lze zvládnout s kočárkem i odrážedlem. Malé děti je však třeba hlídat, protože zvlášť z vyhlídky směrem k Ústí nad Labem skály kolmo klesají dolů a v případě neopatrného chování hrozí pád.

Poznámka: Poblíž Vaňovské skály se nacházejí další 2 skalní vyhlídky Milenci a Josefínka, ke kterým vedou modré turistické značky začínající u téže silnice asi o 200 m dále v lese. Tyto vyhlídky však pro špatnou dostupnost (dlouhé klesání, cesta k Milencům zarostlá, odbočka k Josefínce obtížně přístupná, v létě 2013 neprůchodná) pro malé děti nedoporučujeme.

2. Vaňovský vodopád a vyhlídka Vrkoč

Jako výchozí místo pro cestu k vyhlídce Vrkoč jsme zvolili střed vesnice Podlešín (poblíž požární zbrojnice), kde se napojíme na žluté turistické značky vedoucí směrem na Vaňov. Podle nich lesní cestou nad Podlešínským potokem zpočátku mírně a poté navazující pěšinou prudčeji klesáme k rozcestí Nad Vaňovem (2 km). Odtud pokračujeme v klesání vpravo již po zelených turistických značkách až k Vaňovskému vodopádu (0,5 km), který je součástí národní přírodní památky Vrkoč, vyhlášené v roce 1966.

Vaňovský vodopád je se svými 12 m nejvyšším v Českém středohoří. Po překročení potoka odbočuje tvarová odbočka k vyhlídce Vrkoč osazené betonovými lavičkami (300 m). Odtud je výhled na níže položenou skálu Vrkoč, která je vynikající ukázkou sloupcové odlučnosti vyvřelé horniny čediče. Kromě toho je odsud krásný výhled na kroutící se údolí Labe s Masarykovým zdymadlem, Vaňov, Ústí nad Labem, hrad Střekov, Brnou, Sluneční stráň, na Vysokého Ostrého, Průčelskou rokli, Čertovu jizbu a Matrého. Kdo chce vidět obdivuhodnou skálu Vrkoč odhalenou při stavbě zdejší železnice více zblízka, může klesnout trochu níže pěšinou, která obchází vyhlídku zprava. Je třeba však při tom s dětmi dbát na zvýšenou opatrnost. Zpět do Podlešína stejnou cestou. Cesta možná pouze pěšky, není vhodná pro kočárky a odrážedla. K Vaňovskému vodopádu a k vyhlídce Vrkoč lze rovněž vystoupit z údolí Labe od autobusové zastávky ve Vaňově.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceske-stredohori/1369-vyhlidky-nad-vanovem