Výlety s dětmi

Po stopách českých králů z Berouna do Nižboru

Výlety s dětmi

Po stopách českých králů z Berouna do Nižboru

Po stopách českých králů z Berouna do Nižboru
  • Trasa výletu: z Berouna do Nižboru, možnost návratu vlakem
  • Celková délka cyklotrasy: 18 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Naučná cyklotrasa „Po stopách českých králů“ propojuje Beroun s  hrady Točník, Žebrák, Karlštejn a Nižbor na Berounsku. Z Berouna se dělí na tři větve. Větev z Berouna do Nižboru, které věnujeme tento článek, vede malebným údolím Berounky a je dlouhá 9 km. Většina trasy je po cyklostezce, zbytek po vedlejších ulicích.

V Berouně je možné zaparkovat na Zborovském nábřeží, kde mimo jiné nalezneme okružní in-line dráhu, dětské a dopravní hřiště.

V Nižboru, na konci cyklistické stezky, můžeme obdivovat na ostrohu nad řekou se vypínající zámek. Původně gotickému hradu ze 13. století dnešní podobu vtiskla barokní přestavba. Mezi významné rody, které zámek vlastnili, patří Přemyslovci, Šternberkové, Kolovratové, Schwanzenberkové a Valdštejnové. Od roku 2004 zde sídlí Informační centrum keltské kultury. Keltskou minulost přibližuje stálá expozice „Keltové v srdci Čech... a co bylo před nimi“. V prostorách nižborského zámku též probíhají různé výstavy a vzdělávací programy pro školy. K zámku Nižbor lze vyšlápnout ulicí Křivoklátská. Jedná se o 1 km dlouhou odbočkou z konce cyklistické stezky s převýšením 70 m.

V Nižboru je u cyklostezky také dětské hřiště, BMX park a občerstvení. Pokud by byl malým dětem návrat po stejné cestě příliš dlouhý, je možné jim výlet zpestřit projížďkou vlakem po souběžné železniční trati.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/okoli-prahy/13487-po-stopach-ceskych-kralu-z-berouna-do-nizboru