Výlety s dětmi

Přeshraniční okruh ze Slavonic

Výlety s dětmi

Přeshraniční okruh ze Slavonic

Přeshraniční okruh ze Slavonic
  • Trasa výletu: okruh ze Slavonic přes Maříž, Reinolz a Gilgenberg
  • Celková délka cyklotrasy: 25 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Popis

Přírodní park Česká Kanada na pomezí Čech, Moravy a Rakouska s divokým rázem krajiny a historickými pozoruhodnostmi je rájem pro aktivně strávenou dovolenou v přírodě. Pro nově příchozí návštěvníky přinášíme tip na cyklistický okruh. Česká Kanada sice nabízí k projížďkám mírné kopečky až náročnější kopce, ale tento výlet by mohly zvládnout i děti.

Podíváme se do krásného historického města Slavonice a jeho okolní krajiny a také se projedeme po rakouských příhraničních cyklostezkách. Motivací ke zdolávání kilometrů může být pro tvořivé děti zastávka ve vesničce Maříž, kde je možné si vymalovat dle vlastní fantazie hrneček či jinou keramiku. Závěrečný úsek výletu završíme jízdou po cyklostezce Thayarunde-Slavonice zbudované na bývalé železniční trati.

Slavonice => Maříž

Z náměstí Míru ve Slavonicích se vypravíme po červené turistické značce. Po opuštění města lehce stoupáme lesem. U daňčí farmy narazíme na první zastavení naučné stezky Pohádkovým lesem, kterou projedeme jen zčásti.

Za daňčí farmou si vedle cesty u silnice všimneme prvního z bunkrů, které byly součástí československého opevnění z časů mobilizace roku 1938 a z období socialistické reaktivace - studené války v letech 1949 - 1989. Po přejetí silnice a následně louky nám cestu lemují další bunkry, zákopy, protipěchotní a protitankové překážky. Postupně sjíždíme ke křižovatce cest u Protrženého rybníka. Tady uhneme z červené značky doleva a po trase pohádkové stezky stoupáme k silnici 152, na které se napojíme na cyklotrasu 32 a vydáme se po ní doprava.

Asi po kilometru jízdy po silnici vlevo uvidíme Památník železné opony Kadolec s kopií signální stěny z konce 80. let minulého století, včetně telefonního vedení a branky pro pěší. Po asi 500 metrech po pravé straně míjíme hraniční kámen Čechy - Morava a na následující křižovatce odbočíme vlevo na cyklotrasu 1003.

Po asfaltové cestě vystoupáme k hraničnímu kameni Trojmezí, místě tří historických území - Čech, Moravy a Rakouska. U hraničního kamene je přístřešek a na rakouské straně mini rozhledna.

Odtud nás čeká sjezd do osady Maříž, která žije keramikou. Tam si děti můžou oddechnout od šlapání a tvořit v kreativních dílnách nebo se podívat ke zřícenině zámku Maříž a do přilehlého zámeckého parku.

Maříž => Gilgenberg

Z Maříže se kousek vracíme po stejné cestě (cyklotrasa 1003) a u přístřešku, kde se cyklotrasa 1003 odklání doprava, pokračujeme rovně do Rakouska.

Ihned za česko-rakouskou hranicí se vlevo napojíme na silnici do obce Reinholz (cyklotrasa GTL2). V ní si prohlédneme kapli sv. Michala a rybník.

Na jižním okraji obce cyklotrasa GTL2 vlevo opouští silnici. Poté po asfaltových stezkách mezi poli míříme do obce Schönfeld (viz mapa). Tam se napojíme na silnici a na ní zabočíme doleva směrem do nedalekého Gilgenbergu.

Gilgenberg => Slavonice

Osadou Gilgenberg prochází po bývalé železniční trati cyklostezka Thayarunde. Po ní se do mírného kopce vracíme zpět do Slavonic. Podél stezky jsou odpočívadla a informační tabule.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/jizni-cechy/13444-preshranicni-okruh-ze-slavonic