Výlety s dětmi

Vyhlídková cesta od chaty Hvězda v Polických stěnách

Výlety s dětmi

Vyhlídková cesta od chaty Hvězda v Polických stěnách

Vyhlídková cesta od chaty Hvězda v Polických stěnách
  • Trasa výletu: okruh od parkoviště u chaty Hvězda přes vyhlídku Kačenka
  • Celková délka trasy: 5 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Trasa výletu vede Polickými stěnami. Jedná se o pískovcové skalní území, které bylo vyhlášeno v kategorii národní přírodní památka a je součástí Broumovských stěn v CHKO Broumovsko.

Naše trasa vychází od parkoviště pod turistickou chatou Hvězda a zanedlouho vede po hřebeni skalních bloků s výhledy do krajiny. Po klesnutí do údolí je třeba vystoupat po strmém úbočí zpět k výchozímu místu a tím uzavřeme okružní trasu.

Příjezd, parkování

Výlet zahájíme na parkovišti kousek pod rozcestím Hvězda - turistická chata, které je důležitou křižovatkou turistických cest na hřebeni Broumovských stěn. Na parkoviště nás zavede asfaltová silnička, po níž lze vystoupat autem z obce Hlavňov nedaleko Police nad Metují. Na parkovišti má také zastávku autobus, který vyjíždí o víkendech z Police nad Metují.

Kaple sv. Panny Marie Sněžné a turistická chata Hvězda

Z rozcestí Hvězda - parkoviště (cca 100 metrů nad parkovištěm) dorazíme po červené a zelené turistické značce na rozcestí Hvězda - turistická chata, u kterého se vyjímá poutní barokní kaple sv. Panny Marie Sněžné. Stavba kaple nese podobu pěticípé hvězdy, vnitřek kaple je však oválný. Z vyhlídky u kaple se naskýtají nádherné pohledy do Broumovské kotliny se vzdálenými vrcholky Kamenných, Javořích a Sovích hor. 

Po modré turistické značce pokračujeme ke dřevěné chatě Hvězda, postavené ve švýcarském stylu, v minulosti sloužila jako sídlo hajného hvězdeckého klášterního polesí a také jako hostinec. Dnes chata Hvězda nabízí svým hostům ubytování a restauraci.

Od chaty Hvězda po vyhlídkové cestě

Za chatou Hvězda se napojíme na vyhlídkovou cestu, která vede po plošinách pískovců a poskytuje směrem doprava výhledy do Broumovské kotliny. Skalní terén v místech úzkých průlezů je náročněji schůdný.

Po asi kilometru chůze vyhlídkovou cestou narazíme na odbočku k „Vyhlídce na Broumovsko“. Skalní blok je pozoruhodný hlubokou skalní trhlinou a množstvím skalních hrnců.

Poté začneme chvilku volněji stoupat přes Strážnou horu a vzápětí sestoupíme na rozcestí Kačenka - vyhlídka, odbočka. Odsud se můžeme vydat po modré vrcholové odbočce ke skalnímu útvaru Kačenka a na vyhlídkové místo Panna (661 m), na které se v závěru leze po dřevěném žebříku. Rozhled je částečně omezen vzrostlými stromy.

Údolím a úbočím zpět k Hvězdě

Od odbočky na Kačenku se vydáme po žluté turistické značce a klesneme na rozcestí Pod Strážnou horou. Tady navážeme na asfaltovou cestu a na ní odbočíme vlevo vedeni zelenou turistickou značkou. Souběžně tudy prochází cyklotrasa, která je spojnicí obcí Hlavňov a Hony. Údolím podél potůčku jdeme do doby, než se asfaltová cesta se zelenou značkou rozcházejí. My pokračujeme po zelené vzhůru na "Hvězdu", kde uzavřeme okruh.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/13432-vyhlidkova-cesta-od-chaty-hvezda-v-polickych-stenach