Výlety s dětmi

K prameni Dřevnice a rozhledně Maruška

Výlety s dětmi

K prameni Dřevnice a rozhledně Maruška

K prameni Dřevnice a rozhledně Maruška
  • Trasa výletu: od skiareálu Troják k prameni Dřevnice a k rozhledně Maruška
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Tento výlet do přírody Hostýnských vrchů nás zavede do okolí sedla a vrchu Troják na hlavním hřebeni pohoří. Název Troják je odvozen od historických hranic tří katastrů, které se zde setkávají, dnes se jedná o hranice okresů Vsetínského, Zlínského a Kroměřížského, chceme-li přesněji, tak obcí Hošťálkové, Držkové a Rajnochovic. Najdeme zde zázemí v podobě ubytování a stravování, ale také sem jezdí autobusy, je zde možnost parkování pro motoristy. Je to odtud kousek k malebné rozhledně Maruška či k prameni řeky Dřevnice, která zásobuje vodou velkou část Zlína. 

Dřevnice, pramenící pod vrchem Troják, je levostranným přítokem Moravy a se svou délkou 42,3 km patří spíše k menším řekám. Ale i tak je významná. Na jejím horním toku byla v 70. letech minulého století na katastrech obcí Hrobice, Trnava a Kašava vybudována vodní nádrž Slušovice, která slouží především jako zdroj pitné vody pro Zlínsko. K prameni se vydáme lesem po žlutě značené turistické trase, po jednom kilometru chůze narazíme na odbočku k prameni.

Zpět na hřeben se dostaneme po modře značené odbočce, vrátíme se k Trojáku a můžeme pokračovat k rozhledně Maruška. Ta stojí od roku 2014 na stejnojmenném vrchu (664 m n. m.) a vedle stejnojmenné meteorologické stanice. Z Trojáku jsou to dva kilometry pohodlné chůze. Rozhledna je pěkně řemeslně zpracovaná, stavěli ji mistři tesaři z Hošťálkové. Není nikterak mohutná, přesto nabízí velmi pěkný kruhový výhled. Zcela jistě nám neunikne pásmo Veřovických vrchů, masiv Radhoště, hřeben Javorníků či blízké Vizovické vrchy. A severním směrem pak silueta štíhlé věže - rozhledny na Kelčském Javorníku. Velmi blízko, něco přes kilometr po hřebeni, je pak další vyhlídkové místo - odlesněný vrch Bludný ozdobený vzrostlým solitérním javorem. 

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s.
Foto: DMO Kroměřížsko a Ing. Zdeněk Urbanovský

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/zlinsko-luhacovicko/13300-k-prameni-drevnice-a-rozhledne-maruska