Výlety s dětmi

Po skalních útvarech na Graselově stezce u Stálkova

Výlety s dětmi

Po skalních útvarech na Graselově stezce u Stálkova

Po skalních útvarech na Graselově stezce u Stálkova
  • Trasa výletu: okruh po části Graselovy stezky u Stálkova
  • Celková délka trasy: 5 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Graselovu stezku tvoří tři okruhy – v okolí Slavonic (23 km), Českého Rudolce (9 km) a Nové Bystřice (28 km). Tento výlet vede částí stezky u Slavonic. Prochází krajinou jeskyní, skalních slují a útvarů, kde se údajně ukrýval obávaný loupežník a vrah Johann Georg Grasel (česky Jan Jiří „Grázl“), a nakonec tu byl také dopaden. Je značena žlutým písmenem G na hnědém podkladu.

Trasa

Výlet zahájíme u rybníka Malý Troubný poblíž Stálkova, kde je možné ponechat auto. Odtud se vydáme po žluté turistické značce. Zanedlouho lze vpravo odbočit do skalního města. Jedná se o seskupení skalek a obřích balvanů s převisy. V létě zde každoročně táboří skauti z Brna ve stanech na několikametrových kůlech, tato tradice se tu drží od roku 1965. V době letních prázdnin z tohoto důvodu bývají skály většinou nepřístupné.

Pokračujeme po žluté značce kolem rybníka Velký Troubný a dětského tábora a na rozcestí U Velkého rákosního rybníka se napojíme na Graselovu stezku přicházející od Slavonic. Po ní souběžně se žlutou turistickou značkou dorazíme na asfaltovou cyklostezku. Žlutá značka tu odbočuje doprava a opouští nás. My překročíme asfaltku a po lesní cestě a Graselově stezce pokračujeme ke skalnímu útvaru „Graselova trojmužná předovka“, což představuje repliku historické střelné zbraně připevněné na skalním útvaru. Následují hluboký skalní převis „Graselova sluj“, jedna ze skrýší Grasela a „Schillerův kámen“, seskupení žulových balvanů, pojmenovaných po německém dramatikovi Fridrichu Schillerovi.

Na trase naučné stezky ještě uvidíme další balvany a skály, v lese se ukrývá i Graselova koupelna. Cesta postupně klesá, vyúsťuje na silnici, po níž se dáme doleva a sejdeme k rybníku na křižovatce silnic. Nyní nás čeká fyzicky nejtěžší úsek stezky, vlevo po silnici musíme vystoupat ke Kamennému kříži z roku 1897 (zprava od silnice) a poté už nás čeká rovina a krátký sestup zpět k rybníku Malý Troubný, kde máme zaparkovaný vůz.

Alternativa pro rodiny s nejmenšími turisty (4 km)

Rodiny s nejmenšími turisty se mohou od skal (za Schillerovým kamenem), odkud jsou prořídlým lesem od kácení výhledy do krajiny, napojit na neznačenou cestu, po ní (vlevo) dojít na silnici a vracet se k autu. Výlet si tak zkrátí asi o kilometr a vyhnou se většině stoupání po silnici.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-cechy/13093-po-skalnich-utvarech-na-graselove-stezce-u-stalkova