Výlety s dětmi

Raná – tříhrbý čedičový velbloud v Lounském středohoří

Výlety s dětmi

Raná – tříhrbý čedičový velbloud v Lounském středohoří

Raná – tříhrbý čedičový velbloud v Lounském středohoří
  • Trasa výletu: z obce Raná na vrchol Raná
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Raná je čedičová hora s třemi vrcholy v jihozápadní části Českého středohoří poblíž města Louny. Je pojmenována podle obce Raná, jež leží v jejím severovýchodním úbočí.

Národní přírodní rezervace Raná z roku 1951 zaujímá v podstatě celou vrcholovou partii v jihozápadní části hory. Předmětem ochrany jsou teplomilná stepní travinná společenstva s výskytem vzácných živočichů a rostlin vázaných na zdejší teplé a suché klima. Na svazích Rané roste botanicky velmi cenná tráva – ovsíř stepní, který je pozůstatkem doby ledové. V České republice je k vidění jen v Českém středohoří a na Pálavě na Moravě. Ranská hora je rájem brouků a motýlů. Má tu domov také sysel obecný. Zajímavostí je, že na sysla je napojen další život, jedná se o brouka s nepříliš vábným jménem - lejnožrout. Ten klade vajíčka právě do syslího trusu, který slouží jako potrava jeho larvám.

Raná stála u prvopočátku československého plachtění. Příznivé podmínky pro létání využívají piloti větroňů z Aeroklubu Raná, rogalisté a paraglidisté. Sídlí tu Letecký klub Raná. Zájemci o létání mohou vyzkoušet některý z kurzů.

Trasa

Auto opustíme na parkovišti na východním úpatí hory. Od restaurace Skleník jdeme rovně a po zhruba půl kilometru navážeme na modrou turistickou značku, která stoupá do sedla (mezi západním a prostředním vrcholem Rané). Dále nás značka provede po holém hřebeni na nejvyšší (prostřední) vrchol Rané s nadmořskou výškou 457 metrů.

Výhledy

Odtud máme jižním směrem podívanou na město Louny a okolní obce. Na jihozápadě spatříme Lenešický rybník. Západní stranu výhledu zaujímá Mostecká pánev a více k severu je výrazná silueta nedaleké hory Milá. Více kopců pak uvidíme ve vzdálenější severní a severovýchodní části CHKO Českého středohoří. Na východě Raná sousedí s dalším velikánem Lounského středohoří - vrchem Oblík a vrchy Srdov a Brník

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceske-stredohori/13059-rana-trihrby-cedicovy-velbloud-v-lounskem-stredohori