Výlety s dětmi

Skalní reliéfy od Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu

Výlety s dětmi

Skalní reliéfy od Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu

Skalní reliéfy od Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
  • Trasa výletu: z Huti Svaté Antonie k sousoší husitských bojovníků
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Na této procházce se vypravíme za mimořádným uměleckým dílem – sousoším husitů, vysekaném v pískovcové skále. Jeho mladý autor Stanislav Rolínek (9. 2. 1902 - 11. 7. 1931) se do práce pustil s ohromným zápalem. V té době byl již smrtelně nemocný s tuberkulózou plic, a jakožto samouk si moc přál svůj talent, který dosud neměl jak ukázat, nějak zúročit. Rolínkův osud byl již předurčen, a možná o to silnější byla jeho vynaložená energie a touha tvořit. Umělcovo nadání je tak na věky věků vyobrazeno ve skále a je hodno úžasu.

Trasa

Výlet za skalními reliéfy zahájíme na parkovišti v osadě Huť Sv. Antonie u autobusové zastávky a přístřešku. Po červené turistické značce projdeme osadou a na rozcestí Pod Malým Chlumem zabočíme vlevo na zelenou turistickou značku. Vpravo nad námi se vypíná Malý Chlum (489 m) s rozhlednou. Má plochý travnatý vrchol a někdy se nazývá Moravský Říp. Paradoxně je vyšší než protější zalesněný Velký Chlum (464 m), na jehož úpatí máme právě namířeno.

Cestou zhlédneme prvotní počiny vytesané v pískovci od Stanislava Rolínka, jako hlavu vojáka, hlavy bojovníků a spící dívku. Zlatým hřebem výletu je Rolínkovo sousoší vůdců husitské éry znázorňující Mistra Jana Husa, vojevůdce Jana Žižku z Trocnova a Prokopa Holého.

Vrcholem sochařovy krátké kariéry je jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu, která rozhodně stojí též k navštívení.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/moravsky-kras/12943-skalni-reliefy-od-stanislava-rolinka