Výlety s dětmi

Výlet do Pulčínských skal

Výlety s dětmi

Výlet do Pulčínských skal

Výlet do Pulčínských skal
  • Trasa výletu: okruh z Pulčína přes Pulčínské skály, vrch Hradisko a studánku Dobrodějka
  • Celková délka trasy: 5 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Výlet do pískovcového skalního městečka Pulčínské skály si užijí všichni, kteří mají rádi zaoblené kopečky, květnaté louky, voňavé lesy a výhledy do krajiny. Pulčínské skály se rozprostírají na úbočí vrcholu Hradisko (773 m) a jsou součástí Národní přírodní rezervace Pulčín - Hradisko vyhlášené v roce 1989. Předmětem ochrany je výskyt význačných skalních tvarů a lesních společenstev přirozené druhové skladby.

Navržená trasa vede až na vrchol Hradisko, aby měla hmatatelný cíl, tj. nejvyšší bod. Od „hlavních“ skal je to na vrchol cca 400 metrů zábavné chůze mezi skalami, ale taky zhruba 100 metrů převýšení. Když výstup na Hradisko vynecháme a výlet uděláme jako okruh - na rozcestí Vyhlídka po modré a pak zpátky po červené, může to dětem stačit. Co se týká schůdnosti terénu - hlavní turistická trasa je opatřena stupni, jsou tam zábrany, zábradlí, takže dítě, které umí samostatně chodit, to zvládne a zkušenosti říkají, že právě takový terén děti i baví. Pochopitelně je potřeba dbát na bezpečnost, mít turistické boty s dobrou podešví. Vyhlídky ze skal jsou především směrem k obci Pulčín, tj. jižním směrem. 

Trasa

Nejbližším výchozím místem k Pulčínským skalám je obec Pulčín. Auto lze ponechat v centru obce (příjezd od Lidečka po místní komunikaci). Parkoviště je veřejné a placené (paušální denní částkou). Jinde v obci moc příležitostí k parkování není. Od parkoviště pak vede ke skalám značená turistická trasa. V Pulčíně je v centru obce turistické informační centrum, které funguje o víkendech.

Červená značka nás doprovodí na rozcestí Pulčínské skály, odtud pokračujeme nahoru po modré značce přes rozcestí Vyhlídka až na vrchol Hradisko. Během výšlapu je možné navštívit zříceninu Pulčínského hradu, k němuž vede obtížněji schůdná odbočka. O jeho existenci se mnoho nedochovalo. Vznik se odhaduje na konec 13. století a od poloviny 16. století je již uváděn jako pustý. Připomínají ho už jen vytesané schody. Vrcholová skála poskytuje krásný výhled do okolí.

Ze skalnatého zalesněného vrcholu Hradisko se vrátíme na rozcestí Vyhlídka a v rámci okruhu se tu dáme doleva po červené. Cestou si můžeme odpočinout na posezení a osvěžit se ve studánce Dobrodějka. Okruh uzavřeme na rozcestí Pulčínské skály a po stejné cestě jako v úvodu výletu dojdeme na parkoviště.

Alternativní trasy přes Pulčínské skály

Existuje i možnost z Hradiska pokračovat dál po červené až ke křížení s cyklotrasou 6117 (široká lesní cesta) a po ní se vrátit do Pulčína. Je to pohodlné a cestou zpět se otevírají pohledy na skalní město. Tento okruh má cca 6 km.

Pro větší děti je zvládnutelná trasa po modré značce z Lidečka od Čertových skal, tam a zpět je to 8 km, v Lidečku lze parkovat pod skalami.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/beskydy/12403-vylet-do-pulcinskych-skal