Výlety s dětmi

Dutý kámen s vyhlídkou a skalními reliéfy

Výlety s dětmi

Dutý kámen s vyhlídkou a skalními reliéfy

Dutý kámen s vyhlídkou a skalními reliéfy
  • Trasa výletu: od parkoviště Drnovec na vyhlídku Dutý kámen
  • Celková délka trasy: 2 km
  • Terén: zčásti kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Dutý kámen (379 m), 600 metrů dlouhý skalní hřbet, jenž vystupuje cca 20-30 metrů nad okolním terénem, najdeme u obce Drnovec. Jižním směrem od silnice spojující Kunratice u Cvikova a Cvikov sem vede zelená turistická značka. Celý hřbet dostal jméno po zdejší nejvyšší skalní věži hřibovitého tvaru se skalním oknem.

Pozoruhodná sloupcová a deskovitá odlučnost

Dutý kámen je tvořen zpevněným křídovým pískovcem podélně protnutým vyvřelou horninou zvanou polzenin. Ochlazováním vyvřelinou zahřátého pískovce došlo ke vzniku vodorovných a svislých trhlin a následně vznikly až šestiboké pískovcové sloupce. Nejlépe jsou zřetelné na skalním pilíři uprostřed hřbítku u turistické trasy.

Vyhlídka a skalní reliéfy

Zpočátku procházíme kolem lesem zarostlých těžebních jam a starého lomu a poté dorazíme na upravenou plošinku, kde se nalézá skalní lavice „Karolínin odpočinek“, jejíž opěradlo krášlí reliéf koruny. Kousek za ní je po levé straně již zmíněný skalní suk s ukázkou sloupcové odlučnosti.

Na jižním okraji hřbetu se na „Širokém kameni“ nachází vyhlídka, na kterou vede ve skále vysekaná úzká chodba. Vyhlídka byla vytvořena v roce 1913 a tehdy ji opatřili rozhledovou růžicí a slunečními hodinami, jejichž pozůstatky se dochovaly na osmihranném kamenném stole. Na stěně skály byl v roce 1914 vytesán reliéf hlavy německého básníka Theodora Körnera (1791 – 1813), který padl v napoleonských válkách.

Díky postupnému zarůstání vyhlídky už neposkytuje takové rozhledy jako v době jejího založení. Zleva můžeme spatřit vrch Ortel, asi uprostřed výhledu dominuje hora Klíč a pod ní leží město Cvikov. Vpravo nad obcí Drnovec se vypíná Zelený vrch, kde je ve svahu vidět dřevěný vyhlídkový altán Švýcárna, kudy vede Cvikovský okruh, který nabízíme v dalším námi doporučeném výletě.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/luzicke-hory/12388-duty-kamen-s-vyhlidkou-a-skalnimi-reliefy