Výlety s dětmi

Cvikovský okruh s vyhlídkami

Výlety s dětmi

Cvikovský okruh s vyhlídkami

Cvikovský okruh s vyhlídkami
  • Trasa výletu: okruh ze Cvikova přes lesní divadlo, vyhlídku Švýcárna a Schillerovu vyhlídku
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: místy odrážedla

Popis

Dnešní výlet zahájíme ve Cvikově, městě na Českolipsku, které je vstupní bránou do jižní části Lužických hor. Okolí města nabízí spoustu turistických zajímavostí. Jednou z nich je Cvikovský okruh okolo Zeleného vrchu, který vede přes lesní divadlo a vyhlídky.

Trasa výletu

Auto zaparkujeme v ulici Březová nedaleko cvikovského pivovaru. Vydáme se po zelené turistické značce a dorazíme na rozcestí Pod Lesním divadlem na úpatí Zeleného vrchu. Odtud se držíme místní žluté značky, která po úbočí s vyhlídkami obchází vrcholek kopce.

Po chvilce dojdeme k lesnímu divadlu, které na místě bývalého pískovcového lomu vybudoval v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek. Lesní divadla byla dříve velice oblíbenou zábavou, kdy spojení umění s přírodní kulisou dodávalo představení jedinečný zážitek. Dochovala se vytesaná místnost s okénkem, krátká chodba s výklenkem a zbytky hlediště.

Místní značení nás dále dovede na rozcestí U Švýcarské boudy, kde odbočíme na vyhlídku Švýcárna vypínající se ve svahu nad Drnovcem. Z vyhlídkového dřevěného altánu, který byl postaven na zbytcích hostince Švýcarský dům, se můžeme pokochat pohledy na českolipskou krajinu až k Bezdězu a Vlhošti.

Po návratu na rozcestí U Švýcarské boudy pokračujeme v místním žlutém okruhu. Po více jak kilometru se dostaneme na Schillerovu vyhlídku pojmenovanou po básníku Friedrichu Schillerovi, jež poskytuje pěknou podívanou do okolí Mařenic a na vrcholky Luže, Hvozdu a Jezevčího vrchu.

Na západním úbočí Zeleného vrchu je odpočinkové místo s lavičkou a pěkným pohledem na Cvikov.

Místní okružní trasu uzavíráme na rozcestí Pod Lesním divadlem.

Tip v okolí

V blízkém okolí (u Drnovce) doporučujeme s dětmi navštívit pískovcový hřbet Dutý kámen s vyhlídkou, skalními reliéfy a názornou ukázkou sloupcové odlučnosti pískovce (tzv. vějířů či varhanů).

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/luzicke-hory/12387-cvikovsky-okruh-s-vyhlidkami