Výlety s dětmi

Ocelová kráska na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů - Kelčském Javorníku

Výlety s dětmi

Ocelová kráska na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů - Kelčském Javorníku

Ocelová kráska na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů - Kelčském Javorníku
  • Trasa výletu: od turistické chaty Tesák k rozhledně Kelčský Javorník
  • Celková délka trasy: 13 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Hostýn dal sice „svým“ horám jméno, ale není zdaleka nejvyšším bodem pohoří. Tím je o 130 metrů vyšší Kelčský Javorník (865 m n. m.). Na jeho vrcholu stojí rozhledna, kterou musíte vidět. A hlavně si vychutnat výhled, který nabízí. Rozhledna samotná je elegantní kráska ze zinkované oceli a ušlechtilého modřínového dřeva. Má výšku 35 metrů, až nahoru vede 156 schodů. Stojí na katastru obce Rajnochovice, což je jedno z turistických center Hostýnských vrchů.

Trasa výletu

Jak se na rozhlednu dostat? Autem to nejde, je potřeba jít pěšky. Výchozími body jsou okolní obce: Bystřice pod Hostýnem, Chvalčov, Loukov, Podhradní Lhota, Rajnochovice. Nejsnáze to jde ze sedla a rekreační lokality Tesák, ležící na silnici vedoucí z Bystřice p. Hostýnem do Vsetína. Název je odvozen od historických hranic katastrů, dnes se zde dotýkají hranice okresů Vsetínského, Zlínského a Kroměřížského. Na výstup a návrat si naplánujte minimálně 5 hodin času. Ale rozhodně to nebude čas ztracený.

Výlet je vhodný pro rodiny s turisticky zdatnými dětmi. Z bezplatného parkoviště v blízkosti turistické chaty Tesák se vydáte po žluté turistické značce. U výšlapu na Kelčský Javorník z Tesáku existuje „vychytávka“, kterou se dá obejít kopec Čerňava. V místě, kde žlutě značená trasa zamíří ze silnice do lesa ke stoupání na vrchol Čerňavy, lze jít vlevo po asfaltové lesní cestě, která vede po vrstevnici a na severním úbočí se kříží se žlutě značenou trasou. Je to vykoupeno delší trasou, ale je to zároveň řešení pro děti, které rády šetří nohy jak do kopce, tak z kopce. Po napojení na žlutou značku dorazíte na rozcestí Humenec - part. zemljanka s možností odbočky k bunkru (cca 200 m). Zanedlouho vás čeká stoupání. Na rozcestí Jehelník - pam. (necelý kilometr do cíle výletu) zahnete vpravo na zelenou turistickou značku, která vás dovede až k rozhledně na Kelčském Javorníku. Návrat k autu je po stejné cestě .

Výhledy z Kelčského Javorníku

Nelitujte námahy, je na co se dívat. Na severu Oderské vrchy, při dobré viditelnosti Jeseníky, severovýchodním směrem odhalíte průmyslové Ostravsko, na jihovýchodě masiv Moravskoslezských Beskyd. Jižní směr nabízí pohled na Vizovické vrchy a na horizontu pak na Bílé Karpaty. Západní směry patří „buchlovským“ horám, tj. pohoří Chřiby a také Drahanské vrchovině. V Moravské bráně takřka pod rozhlednou spatříte desítky měst a obcí.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Foto: Ing. Zdeněk Urbanovský

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/beskydy/12229-ocelova-kraska-na-nejvyssi-hore-hostynskych-vrchu-kelcskem-javorniku