Výlety s dětmi

Zámek Orlík a procházka okolím

Výlety s dětmi

Zámek Orlík a procházka okolím

Zámek Orlík a procházka okolím
  • Trasa výletu: okruh zámeckým parkem v Orlíku nad Vltavou
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Zámecký park v Orlíku nad Vltavou se dá využít k procházce s dětmi i kočárkem. Placené parkoviště se nalézá asi 500 metrů od zámku, který v rámci námi doporučené okružní trasy navštívíme až na závěr.

Trasa zámeckým parkem

Vydáme se po červeném místním značení a po asi 600 metrech klesneme k rybníku Mičan, který je napájen vodou z Vávrovského potoka. Zabočíme tu doprava a začneme zvolna stoupat. Na následující křižovatce cest místní značka zahýbá doprava a vede členitý skalnatým terénem přes vyhlídky na vodní nádrž a zámek. Protože je naše trasa plánovaná i pro malé děti a kočárky, pokračujeme rovně po pohodlnější cestě až ke Schwarzenberské hrobce, ve které jsou uchovány ostatky význačných osobností rodu Schwarzenbergů, majitelů orlického panství. U hrobky se napojíme na cestu s místním červeným značením a dáme se po ní doleva směrem do jižní části parku. Před silnicí spojující Orlík nad Vltavou a Kožlí se stočíme doleva a podél toku Vávrovského potoka sejdeme zpět k rybníku Mičan. Vracíme se po stejné cestě, jako jsme šli v úvodní části okruhu, s tím rozdílem, že na následné křižovatce cest zabočíme doleva na neznačenou cestu, která se po asi půl kilometru napojí na asfaltovou cestu vedoucí k zámku.

Zámek Orlík

Sněhově zbarvený zámek Orlík zrcadlící se na hladině Orlické přehrady se v minulosti vypínal nad údolím řeky Vltavy. Tehdy sloužil jako celnice na vodní cestě z jižních Čech do Prahy. Po střídání majitelů se dostal do vlastnictví Schwarzenbergů. Dnešní podobu mu vtiskla novogotická úprava. Zámek Orlík nabízí jednu prohlídkovou trasu, při níž je návštěvník obeznámen historií zámku a způsobem bydlení šlechty v uplynulých stoletích. K vidění jsou též předměty a dokumenty rodové orlické větve Schwarzenbergů jako obrazy, rodokmeny a unikátní řády.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-cechy/12221-zamek-orlik-a-prochazka-okolim